Facebook
/Szlaki turystyczne – Gołdap aktywnie

Szlaki turystyczne – Gołdap aktywnie

Najbardziej klarownie oznakowanymi szlakami powiatu gołdapskiego są zielony i czerwony. Trasa tych szlaków w znacznym stopniu obejmuje Puszczę Romincką i jej otulinę.

test
Kliknij tutaj, aby powiększyć mapkę

Szlak zielony

Szlak zielony liczy około 51 km, jest fragmentem większej całości i rozpoczyna się w pobliżu Kruklanek nieopodal jeziora Gołdopiwo, prowadząc wzdłuż doliny Gołdapy i Puszczę Romincką (wzdłuż granicy z Rosją) dochodzi do mostów w Stańczykach.

W powiecie gołdapskim można szlak zielony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

- Z Gołdapi przez okolicę Gołdapskiej Góry, Wronki, Suczki, Tatarską Górę, Tatary, Kowalki, Nasuty, Kamionki, Wilkasy, Kobylą Górę, Rudzie, Szeszki i Cisowy Jar.

- Z Gołdapi przez Botkuny, rzekę Jarkę i Jurkiszki.

- Z Gołdapi przez Jurkiszki, Czarnowo Średnie, Mechacz Wielki, rezerwat „Boczki”, Królewską Górę, Bludzię, dolinę Błędzianki i Mosty w Stańczykach.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

- Gołdapska Góra (zwana Piękną Górą – 272 m n.p.m.) z zajazdem na zboczu, trzema stokami narciarskimi, koleją krzesełkową i kawiarnią obrotową w budowie. Latem jest to atrakcja krajobrazowa z pięknym widokiem na okolicę.

- Tatarska Góra (308 m n.p.m.) – jej atrakcją jest przede wszystkim jeziorko wytopiskowe znajdujące się na szczycie, w zagłębieniu, otoczone tundrową roślinnością. Przy południowo-wschodnim stoku Tatarskiej Góry znajduje się jedna z największych w Polce hodowli dzikich zwierząt, tzw. ?bezkrwawe safari?.

- Cisowy Jar – rezerwat cisów znajdujący się na granicy powiatów gołdapskiego i oleckiego na zachód od Kowal Oleckich.

- W pobliżu Szeszek znajduje się najwyższy szczyt Szeskich Wzgórz – Szeska Góra (309 m n.p.m.).

- Malownicze i fotogeniczne zabytkowe mosty kolejowe w Botkunach nad Jarką o wysokości 14,7 m, zwane „małymi Stańczykami”.

- Ścieżka edukacyjna „Czworolist” z unikalnymi okazami roślinności.

- Rezerwaty przyrody – „Mechacz Wielki” w pobliżu Czarnowa Średniego i rezerwat „Boczki”.

- Rzeka Błędzianka, płynąca m.in. pod sławnymi mostami w Stańczykach ze swoim malowniczym otoczeniem. Przepływa przez granicę z Rosją już jako  Krasnaja.

- Zabytkowe mosty w Stańczykach o wysokości, 35,5 m, należące do najwyższych w Polsce. Będąc przy pomostach można pójść nieco na południe i dojść do jeziora Bocznego, zwanego szmaragdowym ze względu na niespotykaną, błękitną barwę wody.

- Fragmenty zabytkowej linii kolejowej wraz z wiaduktami i mostami.

Szlak czerwony

Szlak czerwony liczy 46,5 km i wiedzie południowym skrajem Puszczy Rominckiej przez Stańczyki. Brzegiem jeziora Pobłędzie prowadzi do Rakówka i Oklin. Po drodze jest fragment nasypu dawnej-zabytkowej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy.

W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

- Od jeziora Gołdap (co można potraktować jako osobną wycieczkę) do Botkun i Galwieć przez wieś Kolniszki.

- Z Galwieć, odwiedzając dwa puszczańskie rezerwaty – „Boczki” i „Czerwoną Strugę” – przez Czarnówko, Pluszkiejmy, Budwiecie do Bludzi.

- Z Bludzi do Błąkał przez Żabojady, dolinę Błędzianki, rezerwat „Dziki Kąt”, Będziszewo, Błędziszki, Błąkały.

- Z Błąkał do Pobłędzia przez Stańczyki, Golubie, Degucie, Prawy Las, Pobłędzie, Zamkową Górę, Rakówek i Skajzgiry.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

- Przecięte granicą z obwodem kaliningradzkim FR jezioro Gołdap, otoczone od północno-wschodniej strony Puszczą Romincką, od strony zachodniej graniczące z uzdrowiskową strefą A z ośrodkami wypoczynkowymi i sanatorium.

- Puszcza Romincka z unikalnymi okazami fauny i flory, walorami widokowymi i unikalnymi zabytkami w postaci tzw. głazów Wilhelma II.

- Rezerwat „Czerwona Struga” ze źródełkiem, z którego bije woda o czerwonym zabarwieniu ze względu na dużą zawartość Żelaza.

- Rezerwat „Dziki Kąt” o wyjątkowo puszczańskim charakterze m.in. ze względu na dużą zawartość starodrzewu.

Szlak niebieski

Szlak niebieski - liczy około 25 km i wiedzie od okolicy Pluszkiejm do doliny Rospudy, wchodząc w równinę Augustowską. Po drodze mijamy jezioro Czarne i wieś o tej samej nazwie. Po obejściu jeziora Rospuda dochodzi do Filipowa.

- Jezioro Czarne ze swoją czystą wodą i dosyć urwistym brzegiem od strony południowo-wschodniej.

- Filipów jako przykład zabudowy typowej dla tzw. „Kongresówki” i jednocześnie miejscowość leżąca blisko dawnego granicy z Prusami Wschodnimi.

Szlak żółty

Szlak żółty liczy niespełna 60 km i prowadzi z Gołdapi do Węgorzewa.

W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

- Z Gołdapi przez Jabłońskie, Włosty, Rożyńsk Wlk., Juchnajcie, Audyniszki, Sokoły i Rożyńsk Mały.

- Z Rożyńska Małego do Mieduniszek Wielkich przez, Janki, Ziemiany, Klewiny, Czarną Górę, Skaliszkejmy, Kruki, Jagiele, Żabin, piramidę w Rapie.

- Przez Lasy Skaliskie do Popiołów przez Mieduniszki Małe, Mieduniszki Wielkie, Brożajcie, Lasy Skaliskie, Kanał Brożajcki, Popioły.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

- Skupisko leśne w pobliżu miejscowości Jany.

- Elektrownie wodne na Gołdapie i Kanale Brożajckim.

- Niewątpliwie jedną z niedocenianych atrakcji turystycznych powiatu gołdapskiego jest (leżący na zachodniej granicy powiatu), nieczynny już, Kanał Brożajcki. Płynie w obniżeniu i ze względu na swoją urodę przez miejscowych nazywany jest tutejszym „Przełomem Dunajca”. Kanał łączy rzekę Węgorapę z Gołdapą. Zaprojektowany został w 1726 przez Jana Suchodolca, a wykopany w 1733 od wsi Miczuły nad Rzeką Gołdapą do wsi Brożajcie (wieś nie istnieje, jest tu elektrownia wodna) nad Węgorapą. Kanał był odnawiany w latach 1824-1826. Kanał przechodzi przez Lasy Skaliskie i obecnie jest ostoją bobrów.

Na kanale znajdują się elektrownie wodne i zabytkowa śluza tuż przy ujściu kanału do Węgorapy.

- Zabytkowa piramida-grobowiec w Rapie z początku XIX w.

- Pałac w Mieduniszkach  niegdyś należący do rodziny Farenheidów, potem do rodziny von Altenstadt.

- W pobliżu Republika Ściborska w Ściborkach, czyli osada Biegnący Wilk, oferująca m.in. obcowanie z kulturą indiańską i psy zaprzęgowe.

- Śluza łącząca kanał z Węgorapą i starym korytem tej rzeki.

Bibliografia:

Szlakami Mazur Garbatych pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza. Gołdap 2000

Ścieżka „Mokradła”

Mokradła, moczary, grzęzawiska, trzęsawiska, topiele i topieliska opasane wieczorną mgłą.

Po takich słowach nasza wyobraźnia przywołuje zasłyszane od starszych ludzi historie o nocnych odgłosach dochodzących z mokradeł. Aż dreszcz po skórze przechodzi. A tymczasem…
Tymczasem to głosy dzikiej przyrody wciąż żyjącej pośród ocalałych trzcinowisk i moczarów. Rozdzierający wieczorną ciszę płaczliwy klangor żurawi i tajemniczy głos bąka – straszą i fascynują. Oby odgłosy te pozostały jak najdłużej. (…)

Cała informacja w załączniku dzięki uprzejmości Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Prawa autorskie zastrzeżone.

Ścieżka na skraju Puszczy Rominckiej

Drogi te biegną przez tereny otwarte, prezentujące różnorodność siedlisk przyrodniczych i bogactwo form rzeźby terenu. Mijać będziemy malownicze aleje drzew, urokliwe jeziora, rozlewiska bobrowe i wiejskie osady z przedwojenną zabudową. Przemierzymy 13 kilometrów, od Dubeninek do Stańczyk przez Bludzie, Żabojady, Będziszewo i Błąkały. Trasa nie będzie łatwa ? wieść nas będzie głównie po drogach polnych, miejscami silnie piaszczystych. Ale widoki z pewnością zrekompensują trud włożony w wycieczkę.
Niniejsza książeczka pełni rolę przewodnika turystycznego. Oprócz opisów poszczególnych przystanków znajdziesz także charakterystykę całej trasy z komentarzem. W tekście (w nawiasach) podany jest też kilometraż, jak wzrasta od początku trasy. Dodatkowo w ramkach zamieściliśmy informacje historyczne i krajoznawcze o mijanych miejscach. Znajdziesz również mapę z trasą i atrakcjami turystycznymi, barwne fotografie i inne przydatne na wycieczce uwagi.