Home Co, gdzie, kiedy w Gołapi? Kalendarz wydarzeń XI edycja Spotkań z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy”
Dom Kultury w Gołdapi

Organizator

Dom Kultury w Gołdapi
Telefon
87 615 08 03
Email
dkgoldap@o2.pl
Strona WWW
http://kultura.mazury.pl

Czas lokalny

  • Strefa czasowa: America/New_York
  • Data: Lis 23 2019
  • Czas: 11:00 - 12:00

Lokalizacja

Dom Kultury w Gołdapi
Krótka 2, 19-500 Gołdap
Kategoria

Następne wydarzenie

Data

Lis 23 2019

Czas

5:00 pm - 6:00 pm

Koszt

wstęp wolny

XI edycja Spotkań z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy”

Dom Kultury w Gołdapi, pracownia fotografii „Gniazdo” zapraszają na XI edycję Spotkań z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy”.

W tym roku rozpoczniemy otwarciem wystawy malarskiej autorstwa profesora Andrzeja Strumiłły pt. „PSALMY”. 18 obrazów olejnych, format 180×120 cm powstały w roku 1988 na potrzeby dźwigniętej z ruin synagogi sejneńskiej. Andrzej Strumiłło namalował wówczas 18 obrazów, na każde okno synagogi. Ze 150 psalmów pozostało 18 tematów. Poświęcił tę pracę pamięci Żydów. W miasteczkach polsko-litewskiego pogranicza bywało ich więcej niż Polaków i Litwinów razem wziętych. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W następnym punkcie naszego programu zaprosimy na projekcję filmu dokumentalnego pt. „SUMMA”. Flm to podwójny portret wkomponowany w krajobraz Suwalszczyzny.

Wybitny polski malarz Andrzej Strumiłło zaprasza do swojego dziewiętnastowiecznego dworku nieopodal jeziora Wigry Marię, znajomą białoruską malarkę. Dla młodszej o kilkadziesiąt lat artystki wizyta staje się okazją do wejścia w zupełnie inny wymiar życia, z dala od miasta i zobowiązań, w towarzystwie mistrza, arabskich koni i dwóch przyjaznych psów. W momencie spotkania Strumiłło wkracza w fazę podsumowań i pożegnań. Z kolei kobieta znajduje się na przeciwległym krańcu tej drogi.

Ostatnim punktem naszej imprezy będzie projekcja dokumentalnego filmu pt.”SÓL ZIEMI”, 2014 w reżyserii Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado. Bohaterem filmu jest Sebastiăo Salgado, brazylijski fotograf, który „światłem i cieniem opowiada o człowieku i naszej planecie”. Dokument jest biografią artysty i historią jego zdjęć. Biografią fotografowanych ludzi i historią ludzkości.

To zachwyt nad naturą i uchwycenie godności człowieka. To portrety będące piękną, zadziwiającą i niecodzienną opowieścią o ludziach. Ale to też podróż do piekła ludzkiego cierpienia, głodu, chorób i śmierci, piekła ludzkiej nienawiści i okrucieństwa. Jest to też historia odrodzenia poprzez podróż w głąb natury, fotografowanie miejsc, ludzi i zwierząt, które trwają niezmienione od zarania dziejów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry
});