Dzisiaj zabieramy Was do fotomigawek z realizacji projektu Budowa Zakładu Przyrodoleczniczego wraz z rozbudową Promenady Zdrojowej w Uzdrowisku Gołdap. Cieszą nas także inwestycje prywatne, jakie już widać przy gołdapskich tężniach.
Zakład Przyrodoleczniczy powstanie w nowo wybudowanym, trzykondygnacyjnym budynku. Będzie on podzielony na trzy strefy rehabilitacyjne. W pierwszej strefie znajdą się gabinety masażu, gabinety wykorzystujące w terapii niskie i wysokie temperatury oraz inhalatoria. Drugą strefę stanowić będą baseny rehabilitacyjne umożliwiające hydroterapię. Redukcję stresu będzie wspierać komora floatingowa umożliwiająca swobodne unoszenie się na wodzie. Ta nowatorska terapia stosowana jest również w leczeniu fobii, depresji i uzależnień. W trzeciej strefie znajdzie się nowoczesne SPA obejmujące sauny suchą i mokrą oraz grotę lodową i komorę infrared. Innym jej atutem będzie tepidadrium, czyli pomieszczenie
o obniżonej wilgotności powietrza. Umożliwia ono podnoszenie odporności organizmu, rozgrzanie ciała przed zażywaniem kąpieli w saunie. Wszystkie strefy oraz ich pomieszczenia będą oczywiście wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny. Oczekujące na powrót rodziców dzieci będą mogły bawić się w wypełnionej kulkami salce szałowej. Miłośnicy wspinaczki będą mogli zmierzyć się z grawitacją na jednej z najwyższych w regionie ściance wspinaczkowej. Jej wysokość wyniesie 15 metrów i będzie ona przystosowana do nauki wspinania oraz rozgrywania zawodów wspinaczkowych. Głodni i spragnieni będą mogli się pożywić w punkcie gastronomicznym. W zakładzie przyrodoleczniczym pracę znajdzie 12 osób.
Ponadto trwają prace drogowe polegające na rozbudowie Promenady Zdrojowej, a dokładnie zamknięciu pętli zdrojowej. Roboty obejmą m.in. budowę ciągów pieszo – jezdnych (chodnik, ścieżka rowerowa oraz ulica) , budowę parkingu z 42 miejscami postojowymi, budowę oświetlenia drogi oraz budowę kanalizacji deszczowej wraz z wypustami i przepompownią.
Całkowity koszt projektu to prawie 30 milionów złotych. Gmina otrzymała dotację w wysokości prawie 18 milionów złotych. Pokryje to 60% kosztów projektu. Budowa zakładu to kolejny, po uzyskaniu statusu uzdrowiska, wybudowaniu pijalni wód mineralnych i leczniczych oraz Mazurskich Tężni Solankowych, kamień milowy na drodze rozwoju Mazurskiego Zdroju.
Wizualizacja Zakładu przyrodoleczniczego dostępna są tutaj: