Szlaki turystyczne Gołdapi i okolic

Najbardziej klarownie oznakowanymi szlakami powiatu gołdapskiego są zielony i czerwony. Trasa tych szlaków w znacznym stopniu obejmuje Puszczę Romincką i jej otulinę.

Szlak zielony liczy około 51 km, jest fragmentem większej całości i rozpoczyna się w pobliżu Kruklanek nieopodal jeziora Gołdopiwo, prowadząc wzdłuż doliny Gołdapy i Puszczę Romincką (wzdłuż granicy z Rosją) dochodzi do mostów w Stańczykach.

W powiecie gołdapskim można szlak zielony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

 • Z Gołdapi przez okolicę Gołdapskiej Góry, Wronki, Suczki, Tatarską Górę, Tatary, Kowalki, Nasuty, Kamionki, Wilkasy, Kobylą Górę, Rudzie, Szeszki i Cisowy Jar.
 • Z Gołdapi przez Botkuny, rzekę Jarkę i Jurkiszki.
 • Z Gołdapi przez Jurkiszki, Czarnowo Średnie, Mechacz Wielki, rezerwat "Boczki", Królewską Górę, Bludzię, dolinę Błędzianki i Mosty w Stańczykach.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

 • Gołdapska Góra (zwana Piękną Górą - 272 m n.p.m.) z zajazdem na zboczu, trzema stokami narciarskimi, koleją krzesełkową i kawiarnią obrotową w budowie. Latem jest to atrakcja krajobrazowa z pięknym widokiem na okolicę.
 • Tatarska Góra (308 m n.p.m.) - jej atrakcją jest przede wszystkim jeziorko wytopiskowe znajdujące się na szczycie, w zagłębieniu, otoczone tundrową roślinnością. Przy południowo-wschodnim stoku Tatarskiej Góry znajduje się jedna z największych w Polce hodowli dzikich zwierząt, tzw. ?bezkrwawe safari?.
 • Cisowy Jar - rezerwat cisów znajdujący się na granicy powiatów gołdapskiego i oleckiego na zachód od Kowal Oleckich.
 • W pobliżu Szeszek znajduje się najwyższy szczyt Szeskich Wzgórz - Szeska Góra (309 m n.p.m.).
 • Malownicze i fotogeniczne zabytkowe mosty kolejowe w Botkunach nad Jarką o wysokości 14,7 m, zwane "małymi Stańczykami".
 • Ścieżka edukacyjna "Czworolist" z unikalnymi okazami roślinności.
 • Rezerwaty przyrody - "Mechacz Wielki" w pobliżu Czarnowa Średniego i rezerwat "Boczki".
 • Rzeka Błędzianka, płynąca m.in. pod sławnymi mostami w Stańczykach ze swoim malowniczym otoczeniem. Przepływa przez granicę z Rosją już jako  Krasnaja.
 • Zabytkowe mosty w Stańczykach o wysokości, 35,5 m, należące do najwyższych w Polsce. Będąc przy pomostach można pójść nieco na południe i dojść do jeziora Bocznego, zwanego szmaragdowym ze względu na niespotykaną, błękitną barwę wody.
 • Fragmenty zabytkowej linii kolejowej wraz z wiaduktami i mostami.

Szlak czerwony liczy 46,5 km i wiedzie południowym skrajem Puszczy Rominckiej przez Stańczyki. Brzegiem jeziora Pobłędzie prowadzi do Rakówka i Oklin. Po drodze jest fragment nasypu dawnej-zabytkowej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy.

W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

 • Od jeziora Gołdap (co można potraktować jako osobną wycieczkę) do Botkun i Galwieć przez wieś Kolniszki.
 • Z Galwieć, odwiedzając dwa puszczańskie rezerwaty - "Boczki" i "Czerwoną Strugę" - przez Czarnówko, Pluszkiejmy, Budwiecie do Bludzi.
 • Z Bludzi do Błąkał przez Żabojady, dolinę Błędzianki, rezerwat "Dziki Kąt", Będziszewo, Błędziszki, Błąkały.
 • Z Błąkał do Pobłędzia przez Stańczyki, Golubie, Degucie, Prawy Las, Pobłędzie, Zamkową Górę, Rakówek i Skajzgiry.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

 • Przecięte granicą z obwodem kaliningradzkim FR jezioro Gołdap, otoczone od północno-wschodniej strony Puszczą Romincką, od strony zachodniej graniczące z uzdrowiskową strefą A z ośrodkami wypoczynkowymi i sanatorium.
 • Puszcza Romincka z unikalnymi okazami fauny i flory, walorami widokowymi i unikalnymi zabytkami w postaci tzw. głazów Wilhelma II.
 • Rezerwat "Czerwona Struga" ze źródełkiem, z którego bije woda o czerwonym zabarwieniu ze względu na dużą zawartość Żelaza.
 • Rezerwat "Dziki Kąt" o wyjątkowo puszczańskim charakterze m.in. ze względu na dużą zawartość starodrzewu.

Szlak niebieski - liczy około 25 km i wiedzie od okolicy Pluszkiejm do doliny Rospudy, wchodząc w równinę Augustowską. Po drodze mijamy jezioro Czarne i wieś o tej samej nazwie. Po obejściu jeziora Rospuda dochodzi do Filipowa.

 • Jezioro Czarne ze swoją czystą wodą i dosyć urwistym brzegiem od strony południowo-wschodniej.
 • Filipów jako przykład zabudowy typowej dla tzw. "Kongresówki" i jednocześnie miejscowość leżąca blisko dawnego granicy z Prusami Wschodnimi.

Szlak żółty liczy niespełna 60 km i prowadzi z Gołdapi do Węgorzewa. W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

 • Z Gołdapi przez Jabłońskie, Włosty, Rożyńsk Wlk., Juchnajcie, Audyniszki, Sokoły i Rożyńsk Mały
 • Z Rożyńska Małego do Mieduniszek Wielkich przez, Janki, Ziemiany, Klewiny, Czarną Górę, Skaliszkejmy, Kruki, Jagiele, Żabin, piramidę w Rapie.
 • Przez Lasy Skaliskie do Popiołów przez Mieduniszki Małe, Mieduniszki Wielkie, Brożajcie, Lasy Skaliskie, Kanał Brożajcki, Popioły.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

 • Skupisko leśne w pobliżu miejscowości Jany.
 • - Elektrownie wodne na Gołdapie i Kanale Brożajckim.

- Niewątpliwie jedną z niedocenianych atrakcji turystycznych powiatu gołdapskiego jest (leżący na zachodniej granicy powiatu), nieczynny już, Kanał Brożajcki. Płynie w obniżeniu i ze względu na swoją urodę przez miejscowych nazywany jest tutejszym "Przełomem Dunajca". Kanał łączy rzekę Węgorapę z Gołdapą. Zaprojektowany został w 1726 przez Jana Suchodolca, a wykopany w 1733 od wsi Miczuły nad Rzeką Gołdapą do wsi Brożajcie (wieś nie istnieje, jest tu elektrownia wodna) nad Węgorapą. Kanał był odnawiany w latach 1824-1826. Kanał przechodzi przez Lasy Skaliskie i obecnie jest ostoją bobrów.

Na kanale znajdują się elektrownie wodne i zabytkowa śluza tuż przy ujściu kanału do Węgorapy.

 • Zabytkowa piramida-grobowiec w Rapie z początku XIX w.
 • Pałac w Mieduniszkach  niegdyś należący do rodziny Farenheidów, potem do rodziny von Altenstadt.
 • W pobliżu Republika Ściborska w Ściborkach, czyli osada Biegnący Wilk, oferująca m.in. obcowanie z kulturą indiańską i psy zaprzęgowe.
 • Śluza łącząca kanał z Węgorapą i starym korytem tej rzeki.

Bibliografia: Szlakami Mazur Garbatych pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza. Gołdap 2000

Mokradła, moczary, grzęzawiska, trzęsawiska, topiele i topieliska opasane wieczorną mgłą.

Po takich słowach nasza wyobraźnia przywołuje zasłyszane od starszych ludzi historie o nocnych odgłosach dochodzących z mokradeł. Aż dreszcz po skórze przechodzi. A tymczasem...
Tymczasem to głosy dzikiej przyrody wciąż żyjącej pośród ocalałych trzcinowisk i moczarów. Rozdzierający wieczorną ciszę płaczliwy klangor żurawi i tajemniczy głos bąka - straszą i fascynują. Oby odgłosy te pozostały jak najdłużej. (...)

Cała informacja w załączniku dzięki uprzejmości Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Prawa autorskie zastrzeżone.

Drogi te biegną przez tereny otwarte, prezentujące różnorodność siedlisk przyrodniczych i bogactwo form rzeźby terenu. Mijać będziemy malownicze aleje drzew, urokliwe jeziora, rozlewiska bobrowe i wiejskie osady z przedwojenną zabudową. Przemierzymy 13 kilometrów, od Dubeninek do Stańczyk przez Bludzie, Żabojady, Będziszewo i Błąkały. Trasa nie będzie łatwa ? wieść nas będzie głównie po drogach polnych, miejscami silnie piaszczystych. Ale widoki z pewnością zrekompensują trud włożony w wycieczkę.
Niniejsza książeczka pełni rolę przewodnika turystycznego. Oprócz opisów poszczególnych przystanków znajdziesz także charakterystykę całej trasy z komentarzem. W tekście (w nawiasach) podany jest też kilometraż, jak wzrasta od początku trasy. Dodatkowo w ramkach zamieściliśmy informacje historyczne i krajoznawcze o mijanych miejscach. Znajdziesz również mapę z trasą i atrakcjami turystycznymi, barwne fotografie i inne przydatne na wycieczce uwagi.

Zapraszamy na Mazury Garbate, północno-wschodni obszar, znajdujący się na styku pojezierza ełckiego oraz litewskiego. Tutaj rozpoczyna się Unia Europejska, a od Obwodu Kaliningradzkiego dzieli nas tylko kilka kilometrów. Dzięki interaktywnej mapie poznasz Mazury Garbate - poznasz atrakcje, zwiedzisz ciekawe miejsca pomiędzy  Puszczą Borecką, a Puszczą Romincką, gdzie przyroda i przygoda są na wyciągnięcie ręki. Na mapie atrakcji Mazur Garbatych znajdziesz zabytki regionu, historyczne głazy Wilhelma II w Puszczy Rominckiej oraz dawne linie kolejowe i mosty w Stańczykach oraz Kiepojciach, parki i rezerwaty, plaże i kąpieliska, czy punkty rekreacji. Ponadto na mapie wyznaczono szlaki i ścieżki, w tym ścieżki rowerowe.

WYBIERZ INTERESUJĄCE CIĘ MIEJSCE

Poniżej znajduje się mapa atrakcji po Mazurach Garbatych. W lewym górnym rogu możesz dokonać selekcji miejsc, jakie Ciebie interesują.

USTAL TRASĘ DOJAZDU

Jeśli już wiesz, co chcesz zwiedzić na Mazurach garbatych, kliknij na odpowiedni punkt na mapie. Następnie wyznacz trasę

KORZYSTAJ Z MAPY OFFLINE

Jeśli używasz smartphone'a korzystającego z Google Maps, wejdź na stronę i kliknij w nagłówek lub powiększenie mapy. Po otwarciu aplikacji będziesz mógł pobrać mapę do obszarów offline i zwiedzać Mazury Garbate bez transmisji danych.

Mapa dostępna pod adresem www.atrakcje.goldap.infoWykonanie: Zbigniew Makarewicz - Rowerowa Gołdap

Podróżuj po Mazurach Garbatych zwiedzając powiat gołdapski - w skrócie

Na wschodzie powiatu

W miejscowości Bolcie k. Wiżajn, niedaleko drogi nr 651 znajduje się trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Punkt ten oznaczony został granitowym słupem. Nosi nazwę "Wisztyniec". Puszcza Romincka przecięta jest granicą Polski i Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Wzdłuż południowej granicy regionu prowadzi szosa z Gołdapi do Wiżajn. Po istniejącej przed 1945 r. linii kolejowej, która otaczała Puszczę Romincką, zostały nasypy, wykopy oraz mosty i wiadukty. W Puszczy znajdują się unikalne rośliny oraz ciekawy zwierzostan, jaki spotkać można w rezerwatach: Dziki Kąt, Czerwona Struga, Mechacz Wielki, Boczki i Żytkiejmska Struga. Puszcza była terenem łowieckim Cesarza Wilhelma II. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w dedykowanej ulotce. 14 stycznia 1998 r. powołano Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Jego zasadnicza część zajmuje powierzchnię 14620 ha, zaś położona na terenie gminy Gołdap i gminy Dubeninki otulina zajmuje 8500 ha.

Wokół Puszczy Rominckiej i obszarów chronionych Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej biegną ślady dawnej kolei łączącej miejscowość Botkuny (6km od centrum Gołdapi) z miastem Gusiew (obecnie Obwód Kaliningradzki w Rosji). Kolej budowano w latach 1907-1927. Pociągi kursowały do końca II Wojny Światowej. Po wojnie tory rozebrano. Do najciekawszych miejsc na „szlaku połamanych semaforów” należą podwójne mosty nad doliną Błędzianki w Stańczykach, mosty w Botkunach nad Jarką i Kiepojciach nad Bludzią oraz wiadukt w Kiepojciach. Najbardziej popularne żelbetowe mosty w Stańczykach zbudowane w latach 1923 - 1926, mają 250 m długości i 36,5 m wysokości. Dzisiaj torowisko nie jest przejezdne w całości, miejscami wyznaczono szlaki rowerowe, piesze oraz ścieżki edukacyjne.

Kierując się na zachód w stronę Gołdapi warto zatrzymać się na chwilę w Dubeninkach, gdzie znajduje się neogotycki kościół (z początku XX w.), czy cmentarz wojenny z mogiłami żołnierzy niemieckich i rosyjskich, poległych w 1914 r. Następnie warto odwiedzić Galwiecie i znajdującą się tam ścieżkę edukacyjną ,,Rechot”. Opowiada o znaczeniu i różnorodności gatunkowej płazów. Polecana dla turystów pieszych. Prowadzi drewnianą kładką wzdłuż brzegu jeziora Ostrówek. Na jej końcu znajduje się wieża widokowa. Trasa tworzy pętlę o długości 1 km.

W centrum powiatu

Gołdap ulokowana jest w dolinie rzeki Gołdapy w odległości około 2,5 km od jeziora, na skraju Puszczy Rominckiej. Od północy graniczy z Obwodem Kaliningradzkim (ok. 3,2 km od centrum). Ziemia gołdapska leży na obszarze Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Litewskiego, na Mazurach Garbatych. Gołdap jest miastem uzdrowiskowym, w którym wybudowano tężnie solankowe długości 220 metrów i wysokości 8 metrów. Doprowadzone do tężni solanki spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. W Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych działają całoroczne mini tężnie oraz grota solna. Nieopodal znajduje się sanatorium. W dzielnicy uzdrowiskowej znajdziemy miejsca rekreacji (mini-golf, międzypokoleniowy plac zabaw, czy pobliską plażę ,,Słoneczny Zakątek”, na której wypożyczymy sprzęt wodny). To miasto posiada doskonałe warunki do rekreacji i sportu. Zimą można korzystać z wyciągów narciarskich oraz kolei krzesełkowej na Pięknej Górze czy tras do narciarstwa biegowego.

W mieście nie ma licznych zabytków, gdyż zostało ono prawie całkowicie zniszczone w czasie II wojny światowej. Z pozostałych po tamtym okresie zabytków warto zobaczyć gołdapską wieżę ciśnień, która posiada dwa tarasy widokowe. Można z nich podziwiać panoramę miasta oraz otaczające je lasy. Na wieży znajduję się kawiarenka. W centrum Gołdapi znajdują się dwa zabytkowe kościoły - zbudowana w stylu późnogotyckim w 1560 r. Konkatedra p.w. NMP Matki Kościoła oraz wybudowany w stylu neogotyckim w 1894 r. Kościół p.w. w. Leona i św. Bonifacego. Ślady historii odnajdziemy na cmentarzu wojennym z I WŚ przy ul. Suwalskiej oraz żydowskim cmentarzu z początku XIX w. Historię II WŚ odnajdziemy w kompleksie w Lesie Kumiecie. Prawdopodobnie tutaj znajdował się ośrodek prowadzący badania nad silnikiem pocisków V-2 oraz eksperymentalna hamownia silników odrzutowych. Więcej wiedzy o historii tych terenów uzyskamy w izbie regionalnej “Muzeum Ziemi Gołdapskiej”.

W centrum Gołdapi znajdziemy zegar słoneczny, pokazujący czas letni i zimowy. Przez cały rok funkcjonuje kino oraz basen. Lokalne restauracje serwują głównie kuchnie polską oraz dania regionalne pogranicza polsko - litewsko - rosyjskiego. Co warto przeżyć? Bezkrwawe Safari - hodowlę u podnóża Tatarskiej Góry. Na 300 ha można spotkać stada dzikich zwierząt oraz egzotyczne ptactwo. Właściciele proponują wycieczki samochodami terenowymi połączonymi z innymi atrakcjami (ognisko, pływanie amfibią itd.).

Na zachodzie powiatu

Kierując się drogą nr 650 w kierunku Węgorzewa warto choć na chwilę zagościć w znajdującym się nieopodal Gołdapi Zajeździe Piękna Góra Rudziewicz serwującym dania regionalne, w tym potrawy z dziczyzną. Tuż obok można skorzystać z parku linowego. Natomiast na szczycie Pięknej Góry znajduje się wyjątkowy punkt widokowy - kawiarnia obrotowa, której podłoga wykonuje pełen obrót w niecałą godzinę.

Kierując się dalej na zachód napotkamy na kościół ewangelicki z 1589 roku, przebudowany w 1732 roku, jaki mieści się w miejscowości Grabowo. Dalej na swojej drodze napotykamy Banie Mazurskie. Miejscowość wraz z okolicznymi wsiami są zamieszkiwane w pewnej części przez Ukraińców, którzy zostali przesiedleni z południowo-wschodniej Polski po wojnie. We wsi znajduje się cerkiew greko – katolicka, wcześniej będąca Kościołem Baptystów. W Baniach znajdziemy także zabytkowy kościół katolicki.

Dwadzieścia sześć kilometrów na zachód od Gołdapi, na skraju Rysiego Bagna, skraju Lasów Skaliskich, w Rapie koło Żabina, niejednego przybysza zaskakuje najprawdziwsza piramida - wybudowany w 1811 r. rodzinny grobowiec rodziny Farenheidów. Zbudowana została na planie kwadratu o boku 10 m i zwieńczona piramidalnie. Jej wysokość to 15,9 m. Wewnętrzna ich powierzchnia, tworząca ściany komory grobowej, nachylona jest podobnie do piramidy Cheopsa. Nieopodal zabytku znajduje się Kanał Brożajcki długości 8 km. Został przekopany w 1733 r. od wsi Miczuły nad Gołdapą ku północy do majątku Brożajcie nad Węgorapą, przecinając Lasy Skaliskie. Krótko służył jako droga wodna. Obecnie kanał to atrakcja turystyczna na szlaku kajakowym. Od lat 80. XX w. w Brożajciach działała elektrownia wodna posiadająca moc 200 kW. Kanał ten zabiera wodę Gołdapie, która za Miczułami ma rozmiar rowu melioracyjnego.

Okolice Puszczy Boreckiej są jedną z najbardziej odludnych części Mazur. Jest mnóstwo łagodnych wzgórz, pustych przestrzeni, gęstych świerkowych lasów, które za swoją siedzibę obrał Dariusz Morsztyn – Biegnący Wilk, założyciel ruchu Ochrony Środowiska im. Św. Franciszka z Asyżu oraz indianista. W Osadzie Ekologicznej utworzonej nieopodal wsi Ściborki na odwiedzających czekają wioski: eskimoska i indiańska. Osada indiańska składa się z wielu tipi. Przygotowana została ekspozycja etnograficzna. W wiosce eskimoskiej ozdobne psie uprzęże oraz niskie sanie grenlandzkie pokazują jak ważne i bliskie dla Eskimosów są psy. W osadzie hodowane są psy husky i malmuty. Biegnący Wilk jest osoba prowadzącą kursy powożenia psimi zaprzęgami. Psy pomagają także dzieciom z upośledzeniem umysłowym i ruchowym. 

Booking.com

Dowiedz się więcej

Sprawdź informacje na temat atrakcji w Gołdapi i okolicach

Promenada zdrojowa

Dzielnica uzdrowiskowa
Mazurskie tężnie solankowe
Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych
Grota solna i mini-tężnie
Mini-golf
Sanatorium
Usługi spa & wellness

Sport i rekreacja

Baseny i plaże
Siłownie, korty tenisowe
Wypożyczalnie sprzętu
Jazda konna i kuligi
Bezkrwawe safari
Republika Ściborska
Kręgielnia i park linowy
Stoki narciarskie i snowboard
Dzielnica uzdrowiskowa - rekreacja

Parki, puszcze, rezerwaty

Puszcza Romincka
Tajemnice Lasu Kumiecie i Puszczy Rominckiej
Puszcza Borecka
Suwalski Park Krajobrazowy

Dla aktywnych

Wieża ciśnień
Kawiarnia obrotowa na szczycie Pięknej Góry
Bunkry Kwatera Luftwaffe
Mosty w Stańczykach
Pozostałe mosty i wiadukty
Plaże, kempingi

Głazy, obeliski, pomniki przyrody

Głazy cesarza Wilhelma II
Obeliski związane z historią
Głazy narzutowe

Budowle sakralne

Piramida w Rapie
Kościoły
Cmentarze

Handel i usługi

Wypożyczalnie
Sklepy i serwisy rowerowe
Księgarnie
Sklepy rtv / agd
Izba regionalna
Kino
Placówki kultury

Placówki kultury

Domy Kultury
Galerie
Izba regionalna

Szlaki turystyczne

Ścieżki edukacyjne
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Do góry
Napisz do nas
});