Szlaki turystyczne Gołdapi i okolic

Najbardziej klarownie oznakowanymi szlakami powiatu gołdapskiego są zielony i czerwony. Trasa tych szlaków w znacznym stopniu obejmuje Puszczę Romincką i jej otulinę.

Szlak zielony liczy około 51 km, jest fragmentem większej całości i rozpoczyna się w pobliżu Kruklanek nieopodal jeziora Gołdopiwo, prowadząc wzdłuż doliny Gołdapy i Puszczę Romincką (wzdłuż granicy z Rosją) dochodzi do mostów w Stańczykach.

W powiecie gołdapskim można szlak zielony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

 • Z Gołdapi przez okolicę Gołdapskiej Góry, Wronki, Suczki, Tatarską Górę, Tatary, Kowalki, Nasuty, Kamionki, Wilkasy, Kobylą Górę, Rudzie, Szeszki i Cisowy Jar.
 • Z Gołdapi przez Botkuny, rzekę Jarkę i Jurkiszki.
 • Z Gołdapi przez Jurkiszki, Czarnowo Średnie, Mechacz Wielki, rezerwat "Boczki", Królewską Górę, Bludzię, dolinę Błędzianki i Mosty w Stańczykach.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

 • Gołdapska Góra (zwana Piękną Górą - 272 m n.p.m.) z zajazdem na zboczu, trzema stokami narciarskimi, koleją krzesełkową i kawiarnią obrotową w budowie. Latem jest to atrakcja krajobrazowa z pięknym widokiem na okolicę.
 • Tatarska Góra (308 m n.p.m.) - jej atrakcją jest przede wszystkim jeziorko wytopiskowe znajdujące się na szczycie, w zagłębieniu, otoczone tundrową roślinnością. Przy południowo-wschodnim stoku Tatarskiej Góry znajduje się jedna z największych w Polce hodowli dzikich zwierząt, tzw. ?bezkrwawe safari?.
 • Cisowy Jar - rezerwat cisów znajdujący się na granicy powiatów gołdapskiego i oleckiego na zachód od Kowal Oleckich.
 • W pobliżu Szeszek znajduje się najwyższy szczyt Szeskich Wzgórz - Szeska Góra (309 m n.p.m.).
 • Malownicze i fotogeniczne zabytkowe mosty kolejowe w Botkunach nad Jarką o wysokości 14,7 m, zwane "małymi Stańczykami".
 • Ścieżka edukacyjna "Czworolist" z unikalnymi okazami roślinności.
 • Rezerwaty przyrody - "Mechacz Wielki" w pobliżu Czarnowa Średniego i rezerwat "Boczki".
 • Rzeka Błędzianka, płynąca m.in. pod sławnymi mostami w Stańczykach ze swoim malowniczym otoczeniem. Przepływa przez granicę z Rosją już jako  Krasnaja.
 • Zabytkowe mosty w Stańczykach o wysokości, 35,5 m, należące do najwyższych w Polsce. Będąc przy pomostach można pójść nieco na południe i dojść do jeziora Bocznego, zwanego szmaragdowym ze względu na niespotykaną, błękitną barwę wody.
 • Fragmenty zabytkowej linii kolejowej wraz z wiaduktami i mostami.

Szlak czerwony liczy 46,5 km i wiedzie południowym skrajem Puszczy Rominckiej przez Stańczyki. Brzegiem jeziora Pobłędzie prowadzi do Rakówka i Oklin. Po drodze jest fragment nasypu dawnej-zabytkowej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy.

W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

 • Od jeziora Gołdap (co można potraktować jako osobną wycieczkę) do Botkun i Galwieć przez wieś Kolniszki.
 • Z Galwieć, odwiedzając dwa puszczańskie rezerwaty - "Boczki" i "Czerwoną Strugę" - przez Czarnówko, Pluszkiejmy, Budwiecie do Bludzi.
 • Z Bludzi do Błąkał przez Żabojady, dolinę Błędzianki, rezerwat "Dziki Kąt", Będziszewo, Błędziszki, Błąkały.
 • Z Błąkał do Pobłędzia przez Stańczyki, Golubie, Degucie, Prawy Las, Pobłędzie, Zamkową Górę, Rakówek i Skajzgiry.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

 • Przecięte granicą z obwodem kaliningradzkim FR jezioro Gołdap, otoczone od północno-wschodniej strony Puszczą Romincką, od strony zachodniej graniczące z uzdrowiskową strefą A z ośrodkami wypoczynkowymi i sanatorium.
 • Puszcza Romincka z unikalnymi okazami fauny i flory, walorami widokowymi i unikalnymi zabytkami w postaci tzw. głazów Wilhelma II.
 • Rezerwat "Czerwona Struga" ze źródełkiem, z którego bije woda o czerwonym zabarwieniu ze względu na dużą zawartość Żelaza.
 • Rezerwat "Dziki Kąt" o wyjątkowo puszczańskim charakterze m.in. ze względu na dużą zawartość starodrzewu.

Szlak niebieski - liczy około 25 km i wiedzie od okolicy Pluszkiejm do doliny Rospudy, wchodząc w równinę Augustowską. Po drodze mijamy jezioro Czarne i wieś o tej samej nazwie. Po obejściu jeziora Rospuda dochodzi do Filipowa.

 • Jezioro Czarne ze swoją czystą wodą i dosyć urwistym brzegiem od strony południowo-wschodniej.
 • Filipów jako przykład zabudowy typowej dla tzw. "Kongresówki" i jednocześnie miejscowość leżąca blisko dawnego granicy z Prusami Wschodnimi.

Szlak żółty liczy niespełna 60 km i prowadzi z Gołdapi do Węgorzewa. W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

 • Z Gołdapi przez Jabłońskie, Włosty, Rożyńsk Wlk., Juchnajcie, Audyniszki, Sokoły i Rożyńsk Mały
 • Z Rożyńska Małego do Mieduniszek Wielkich przez, Janki, Ziemiany, Klewiny, Czarną Górę, Skaliszkejmy, Kruki, Jagiele, Żabin, piramidę w Rapie.
 • Przez Lasy Skaliskie do Popiołów przez Mieduniszki Małe, Mieduniszki Wielkie, Brożajcie, Lasy Skaliskie, Kanał Brożajcki, Popioły.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

 • Skupisko leśne w pobliżu miejscowości Jany.
 • - Elektrownie wodne na Gołdapie i Kanale Brożajckim.

- Niewątpliwie jedną z niedocenianych atrakcji turystycznych powiatu gołdapskiego jest (leżący na zachodniej granicy powiatu), nieczynny już, Kanał Brożajcki. Płynie w obniżeniu i ze względu na swoją urodę przez miejscowych nazywany jest tutejszym "Przełomem Dunajca". Kanał łączy rzekę Węgorapę z Gołdapą. Zaprojektowany został w 1726 przez Jana Suchodolca, a wykopany w 1733 od wsi Miczuły nad Rzeką Gołdapą do wsi Brożajcie (wieś nie istnieje, jest tu elektrownia wodna) nad Węgorapą. Kanał był odnawiany w latach 1824-1826. Kanał przechodzi przez Lasy Skaliskie i obecnie jest ostoją bobrów.

Na kanale znajdują się elektrownie wodne i zabytkowa śluza tuż przy ujściu kanału do Węgorapy.

 • Zabytkowa piramida-grobowiec w Rapie z początku XIX w.
 • Pałac w Mieduniszkach  niegdyś należący do rodziny Farenheidów, potem do rodziny von Altenstadt.
 • W pobliżu Republika Ściborska w Ściborkach, czyli osada Biegnący Wilk, oferująca m.in. obcowanie z kulturą indiańską i psy zaprzęgowe.
 • Śluza łącząca kanał z Węgorapą i starym korytem tej rzeki.

Bibliografia: Szlakami Mazur Garbatych pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza. Gołdap 2000

Mokradła, moczary, grzęzawiska, trzęsawiska, topiele i topieliska opasane wieczorną mgłą.

Po takich słowach nasza wyobraźnia przywołuje zasłyszane od starszych ludzi historie o nocnych odgłosach dochodzących z mokradeł. Aż dreszcz po skórze przechodzi. A tymczasem...
Tymczasem to głosy dzikiej przyrody wciąż żyjącej pośród ocalałych trzcinowisk i moczarów. Rozdzierający wieczorną ciszę płaczliwy klangor żurawi i tajemniczy głos bąka - straszą i fascynują. Oby odgłosy te pozostały jak najdłużej. (...)

Cała informacja w załączniku dzięki uprzejmości Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Prawa autorskie zastrzeżone.

Drogi te biegną przez tereny otwarte, prezentujące różnorodność siedlisk przyrodniczych i bogactwo form rzeźby terenu. Mijać będziemy malownicze aleje drzew, urokliwe jeziora, rozlewiska bobrowe i wiejskie osady z przedwojenną zabudową. Przemierzymy 13 kilometrów, od Dubeninek do Stańczyk przez Bludzie, Żabojady, Będziszewo i Błąkały. Trasa nie będzie łatwa ? wieść nas będzie głównie po drogach polnych, miejscami silnie piaszczystych. Ale widoki z pewnością zrekompensują trud włożony w wycieczkę.
Niniejsza książeczka pełni rolę przewodnika turystycznego. Oprócz opisów poszczególnych przystanków znajdziesz także charakterystykę całej trasy z komentarzem. W tekście (w nawiasach) podany jest też kilometraż, jak wzrasta od początku trasy. Dodatkowo w ramkach zamieściliśmy informacje historyczne i krajoznawcze o mijanych miejscach. Znajdziesz również mapę z trasą i atrakcjami turystycznymi, barwne fotografie i inne przydatne na wycieczce uwagi.

Promenada zdrojowa

Dzielnica uzdrowiskowa
Mazurskie tężnie solankowe
Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych
Grota solna i mini-tężnie
Mini-golf
Sanatorium
Usługi spa & wellness

Sport i rekreacja

Baseny i plaże
Siłownie, korty tenisowe
Wypożyczalnie sprzętu
Jazda konna i kuligi
Bezkrwawe safari
Republika Ściborska
Kręgielnia i park linowy
Stoki narciarskie i snowboard
Dzielnica uzdrowiskowa - rekreacja

Parki, puszcze, rezerwaty

Puszcza Romincka
Tajemnice Lasu Kumiecie i Puszczy Rominckiej
Puszcza Borecka
Suwalski Park Krajobrazowy

Dla aktywnych

Wieża ciśnień
Kawiarnia obrotowa na szczycie Pięknej Góry
Bunkry Kwatera Luftwaffe
Mosty w Stańczykach
Pozostałe mosty i wiadukty
Plaże, kempingi

Głazy, obeliski, pomniki przyrody

Głazy cesarza Wilhelma II
Obeliski związane z historią
Głazy narzutowe

Budowle sakralne

Piramida w Rapie
Kościoły
Cmentarze

Handel i usługi

Wypożyczalnie
Sklepy i serwisy rowerowe
Księgarnie
Sklepy rtv / agd
Izba regionalna
Kino
Placówki kultury

Placówki kultury

Domy Kultury
Galerie
Izba regionalna

Szlaki turystyczne

Ścieżki edukacyjne
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Do góry });