Zwiedzaj aktywnie Gołdap i okolice

Dzielnica uzdrowiskowa - tężnie, pijalnia wód mineralnych i leczniczych

Tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 metrów, Pijalnia wód mineralnych, a w niej grota solna, strefa całorocznych mini-tężni. Tutaj pograsz w mini-golfa. Wydobywane w Gołdapi solanki wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.

Kawiarnia obrotowa na szczycie Gołdapskiej Góry - Konikowo k. Gołdapi

Jedyna taka w regionie kawiarnia z podłogą obrotową usytuowania jest na szczycie Pięknej Góry. W ciągu około 50 minut, pijąc kawę lub herbatę zatoczą Państwo pełny krąg podziwiając panoramę polodowcowej krainy, miasteczka Gołdap oraz tajemniczej Puszczy Rominckiej. Kawiarnia jest otwarta w sezonie letnim i zimowym

Plaża "Leśny Zakątek" restauracja, domki do wynajęcia, wypożyczalnia

Na terenie ośrodka znajduje się 50 domków letniskowych, znajduje się bar oraz restauracja oferująca dania kuchni polskiej i regionalnej oraz świeżą rybę. Przy ośrodku znajduje się boisko, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu sportowego (w tym wodnego), plaża oraz malownicze ścieżki rowerowe

Bunkry Kwatera Luftwaffe - Las Kumiecie

Pierwotnie kwatera główna Luftwaffe znajdowała się w miejscowości (Breitenheide) Szeroki Bór. Jednak z powodu błędów konstrukcyjnych, jak też konieczności przebywania sztabu w pobliżu dowódcy wojsk lotniczych, kwaterę przeniesiono do Puszczy Rominckiej. Ulokowano ją w Lesie Kumiecie nad jeziorem Gołdap. Prawdopodobnie w Lesie Kumiecie znajdował się także ośrodek badawczy pracujący nad silnikiem do pocisków V-2. Znajdowała się tu eksperymentalna hamownia silników odrzutowych. Hamowania, zwana potocznie ,,wyrzutnią” na skutek ludzkiej głupoty została wysadzona w powietrze w latach osiemdziesiątych. W kompleksie Robinson wybudowano m. in. ciężki schron przeciwlotniczy, dwa schrony do pracy sztabowej ze stopami strunobetonowymi.

Widokowa wieża ciśnień z kawiarnią - Gołdap

Wzniesiona w 1905 r. przez gdańską firmę „A.W. Muller” jako element sieci wodociągowej. Po gruntownym remoncie stanowi jedną z atrakcji turystycznych Gołdapi. Wieża posiada dwa nowoczesne tarasy widokowe. Można z nich podziwiać panoramę miasta oraz otaczające je lasy. Na wieży znajduję się kawiarenka. Wstęp jest odpłatny.Przy wieży znajduje się parking bezpłatny zarówno dla autobusów i dla samochodów osobowych. Korzystanie z lunet nie podlega dodatkowym opłatom.

Plaża „Słoneczny Zakątek” Kemping, wypożyczalnia, domki do wynajęcia

Słoneczny Zakątek oferuje wynajęcie domków letniskowych, pole kempingowe z zapleczem sanitarnym oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego. Na plaży znajdziemy boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw.

Bezkrwawe Safari

Jest to hodowla położona u podnóża Tatarskiej Góry, jest ewenementem w skali regionu. Na 300 ha obszarze wśród drzew i ogromnych stawów rybnych można spotkać stada dzikich zwierząt oraz egzotyczne ptactwo.

Trójstyk Granic Polska - Rosja - Litwa (Wisztyniec)

W miejscu styku 3 państw: Polski, Litwy i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego stoi ozdobny, granitowy ostrosłup z godłami 3 sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa. Obok trójstyku znajduje się ścieżka poznawcza „Trójstyk granic – biegun zimna” (tablice informacyjne z mapami w języku polskim, litewskim, angielskim i rosyjskim)

Strzelnica w Kośmidrach

Strzelnica oferuje do użycia karabiny, karabinki, strzelby, pistolety i rewolwer. Strzelamy w cele papierowe, metalowe gongi i popery, rzutki i inne. Z oferty mogą skorzystać osoby od najmłodszych lat (w towarzystwie pełnoletniego opiekuna) do nawet najstarszych, pod warunkiem, że widzą cel.

Mosty nad Błędzianką - Stańczyki (wys. 36 m)

Mosty w Stańczykach są najwyższymi na nieistniejącej już linii kolejowej Botkuny - Żytkiejmy, są jednymi z najwyższych w Polsce. Długość - 180 m i wysokość 36 m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Stąd nazwa - 'Akwedukty Puszczy Rominckiej'.

Mosty nad Jarką - Botkuny (wys. 15 m)

Mosty "Stańczyki Małe" w Botkunach znajdują się na wschód od Gołdapi, w pobliżu miejscowości Botkuny. Są one częścią przedwojennej linii kolejowej biegnącej w Prusach Wschodnich, łączącej Gołdap i Gąbin (Gusiew). Są mniejsze niż te w Stańczykach, a nawet w Kiepojciach. Mosty spinają brzegi doliny rzeki Jarki. Mają one około 25 metrów wysokości. Do jednego z mostów biegnie piaszczysta droga tak, że po moście można przejechać nawet go nie zauważając.

Mosty nad Bludzią - Kiepojcie (wys. 26 m)

Para bliźniaczych mostów kolejowych nad rzeką Bludzią. Wiadukty o wysokości 26 metrów są bardzo podobne do znanych mostów w Stańczykach (40 metrów). Północne przęsła wykonane są z betonu i posiadają piękne czerwone łuki ceglane, został on ukończony przed wybuchem I wojny światowej natomiast bliźniaczy most już tylko betonowy powstał w 1918 r. i z powodu zbliżającego się końca I wojny światowej nie zdążono już dokończyć budowy nasypów prowadzących do niego. Linia pierwotnie planowana jako lokalna jednotorowa miała być w latach 1917-18 rozbudowana na dwutorową magistrale łączącą Chojnice przez Prusy Wschodnie do Wilna. Informacje historyczne: Świat Kolei 1/2006; Roman Witkowski

Wiadukt kolejowy - Kiepojcie (wys. 15 m)

Do wiaduktu można dotrzeć z drogi wojewódzkiej nr 651, skręcając w drogę szutrową. Wiadukt nieczynnej linii kolejowej - pierwotnie planowanej jako lokalna jednotorowa miała być w latach 1917-18 rozbudowana na dwutorową magistrale łączącą Chojnice przez Prusy Wschodnie do Wilna.

Wykorzystano zdjęcia z Mapy atrakcji. Mapa dostępna pod adresem www.atrakcje.goldap.info. Wykonanie: Zbigniew Makarewicz - Rowerowa Gołdap

Spędzaj aktywnie czas na wydarzeniach w Gołdapi

Do góry
});