Gołdap jest miastem uzdrowiskowym położonym w północno-wschodniej części Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Gmina Gołdap wraz z dwiema sąsiednimi – Banie Mazurskie i Dubeninki tworzy powiat gołdapski.

Gołdap ulokowana jest w dolinie rzeki Gołdapy w odległości około 2,5 km od jeziora Gołdap, na skraju Puszczy Rominckiej. Od północy graniczy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej (ok. 3,2 km od centrum miasta). Ziemia gołdapska leży również na obszarze Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Litewskiego, na Mazurach Garbatych.

Gołdap skupia kilka istotnych walorów. Od 2000 r. posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo - klimatycznym. Znajduje się tu sanatorium, pijalnia wód mineralnych i tężnie oraz nowoczesna infrastruktura uzdrowiskowa z Promenadą Zdrojową, hektarowym placem zabaw, dołkami do mini-golfa, ścieżkami pieszymi i rowerowymi oraz zewnętrznymi urządzeniami do ćwiczeń nad jeziorem i w centrum. Rozwijająca się dzielnica uzdrowiskowa stała się bodźcem dla prywatnych inwestorów. Powstały nowe eleganckie obiekty, przytulne restauracje z kuchnią nie tylko regionalną, ale także rosyjską i litewską, hotele, pensjonaty, zajazdy z różnorodną ofertą, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom różnych grup turystów. Wkrótce w dzielnicy uzdrowiskowej znajdziemy zakład przyrodoleczniczy z basenami solankowymi, gabinetami zabiegowymi i strefą spa.

Gołdap to jedyne uzdrowisko w województwie warmińsko – mazurskim. Tutejsze sanatorium oferuje leczenie chorób narządu ruchu, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu krążenia oraz schorzeń psychosomatycznych, otyłości i problemów skórnych, oferując zabiegi m.in. z balneoterapii i krioterapii oraz wiele innych. Tuż pod Gołdapią, w miejscowości Niedrzwica znajduje się Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „Marzenia", specjalizujące się w rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym. Unikatowy w skali Europy sprzęt rehabilitacyjny (9 na świecie najnowszy pediatryczny model aktywnej ortezy do nauki chodu) oraz profesjonalna kadra sprawiają, że Centrum odwiedzane jest przez dzieci z najdalszych zakątków świata. Gołdap jest też interesująca pod wieloma innymi względami. Bogatą całoroczną ofertę zapewnia nie tylko sanatorium, ale również wspomniane „garby" nadające nazwę całemu regionowi, a właściwie jeden garb - Piękna Góra. Położone tuż pod Gołdapią wzniesienie jest świetną alternatywą dla narciarzy i snowboardzistów, którzy nie chcą tracić połowy weekendu na podróż w góry. Trasy narciarskie, wyciągi orczykowe, kolej krzesełkowa, kawiarnia obrotowa na szczycie oraz inne kulinarno - rekreacyjne atrakcje kompleksu Piękna Góra Rudziewicz, chociażby park linowy i kręgielnia, bez wątpienia zaspokoją oczekiwania turystów. Z kolei na narciarzy biegowych czekają zawsze świetnie przygotowane trasy narciarskie w dzielnicy uzdrowiskowej oraz podgołdapskim Lesie Kumiecie. Tam też odbywa się najstarsza impreza narciarska na Warmii i Mazurach - Bieg Jaćwingów, w której rokrocznie rywalizuje kilkuset zawodników.

Uzdrowisko Gołdap jest także idealnym zakątkiem turystyki aktywnej. Posiadamy 260 km oznakowanych szlaków rowerowych, w tym 80 km Green Velo, 140 km znakowanych szlaków pieszych i ścieżki edukacyjne w Puszczy Rominckiej. Wszelkie szlaki można zwiedzać z ulotkami dostępnymi w Centrum Informacji Turystycznej w Gołdapi, plac Zwycięstwa 16.

Niewątpliwą atrakcją regionu jest Bezkrwawe Safari - kilkusethektarowe gospodarstwo ekologiczne z zagrodową hodowlą dzikich zwierząt. Znajduje się tu jedyne w Europie gniazdo jelenia marali, są zebry i wielbłądy, a także setki innych dzikich zwierząt. Gospodarstwo zwiedza się na pokładzie samochodu terenowego. Ze starej Gołdapi nie ocalało zbyt wiele. Zniszczenia wojenne pochłonęły ponad 80 % śródmieścia. Z pozostałości na uwagę zasługują: odbudowana w latach 80. minionego wieku XVI- wieczna Konkatedra Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, zabytkowa wieża ciśnień, w której obecnie znajduje się urokliwa kawiarenka i taras widokowy, a także dawne pruskie koszary, które po rewitalizacji przeistoczyły się w kompleks sportowo - rekreacyjno - kulturalny z krytą pływalnią, kortami tenisowymi oraz Izbą Regionalną „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. Mieczysława Mariana Ratasiewicza”. Ciekawostką jest, że pomieszczenia kawiarni i stołówki dzisiejszego sanatorium ulokowane zostały w dawnych bunkrach - pozostałościach głównej kwatery Luftwaffe, dowodzonej przez Hermana Goringa. Kompleks bunkrów noszący nazwę Robinson, mieścił prawdopodobnie także ośrodek badawczy pracujący nad silnikiem do pocisków V-2. Znajdowała się tu eksperymentalna hamownia silników odrzutowych.

Na uwagę zasługuje również kulturalna i sportowa oferta miasta. Spośród wielu ciekawych imprez można wymienić kilka: latem odbywa się międzynarodowy półmaraton, którego trasa wiedzie z Obwodu Kaliningradzkiego, przez drogowe przejście graniczne Gusiew - Gołdap do centrum miasta. Odbywa się tu także jedyny w Polsce i drugi na świecie (po Tokio) Konkurs Krzyku. W sierpniu swoje święto ma kulinarny przysmak tych terenów - na rynku miejskim odbywa się Festiwal Pogranicza Kartaczewo, gdyż Gołdap uchodzi za światową stolicę kartacza. Latem odbywa się rodzinny festyn Święto Jajka, zaś nieopodal Gołdapi 15 sierpnia rokrocznie czeka na nas regionalne Święto Sękacza. Zimą, poza wspomnianym Biegiem Jaćwingów, odbywa się całe mnóstwo imprez dla amatorów białego szaleństwa. Na fanów kultury czeka całorocznie kino, zimą w Domu Kultury w Gołdapi odbywa się interdyscyplinarne kilkudniowe wydarzenie Kierunek Gołdap (wystawy, spotkania literackie oraz koncerty).

Oferta tego niewielkiego miasteczka jest różnorodna, a jeśli dołożyć do tego bogactwo ofert hotelarzy, gospodarzy i restauratorów zlokalizowanych wokół Gołdapi, bliskość tak interesujących obiektów, jak mosty w Stańczykach, głazy Wilhelma w Puszczy Rominckiej czy piramida w Rapie, miejsce to staje się świetnym celem wypoczynkowej wyprawy.

Obierz kierunek Gołdap - jak dojechać?

Do Gołdapi dojechać można drogą krajową nr 65, która wiedzie od Białorusi przez Białystok, Ełk i Olecko. 

Z kolei od strony Olsztyna, do Gołdapi prowadzi droga wojewódzka nr 650, która przebiega przez powiat kętrzyński i węgorzewski. 

Kolejnym węzłem komunikacyjnym wiodącym do miasta jest droga wojewódzka nr 651, która uchodzi w Sejnach i zahacza m.in. o miejscowości: Szypliszki, Wiżajny czy Dubeninki.

Jeśli wybierasz się do Gołdapi z Warszawy komunikacją publiczną sprawdź połączenia Flixbus PL


Mapa dostępna pod adresem www.atrakcje.goldap.infoWykonanie: Zbigniew Makarewicz - Rowerowa Gołdap

Promenada zdrojowa

Dzielnica uzdrowiskowa
Mazurskie tężnie solankowe
Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych
Grota solna i mini-tężnie
Mini-golf
Sanatorium
Usługi spa & wellness

Sport i rekreacja

Baseny i plaże
Siłownie, korty tenisowe
Wypożyczalnie sprzętu
Jazda konna i kuligi
Bezkrwawe safari
Republika Ściborska
Kręgielnia i park linowy
Stoki narciarskie i snowboard
Dzielnica uzdrowiskowa - rekreacja

Parki, puszcze, rezerwaty

Puszcza Romincka
Tajemnice Lasu Kumiecie i Puszczy Rominckiej
Puszcza Borecka
Suwalski Park Krajobrazowy

Dla aktywnych

Wieża ciśnień
Kawiarnia obrotowa na szczycie Pięknej Góry
Bunkry Kwatera Luftwaffe
Mosty w Stańczykach
Pozostałe mosty i wiadukty
Plaże, kempingi

Głazy, obeliski, pomniki przyrody

Głazy cesarza Wilhelma II
Obeliski związane z historią
Głazy narzutowe

Budowle sakralne

Piramida w Rapie
Kościoły
Cmentarze

Handel i usługi

Wypożyczalnie
Sklepy i serwisy rowerowe
Księgarnie
Sklepy rtv / agd
Izba regionalna
Kino
Placówki kultury

Placówki kultury

Domy Kultury
Galerie
Izba regionalna

Szlaki turystyczne

Ścieżki edukacyjne
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze

Powiat gołdapski - atrakcje

Na wschodzie powiatu

W miejscowości Bolcie k. Wiżajn, niedaleko drogi nr 651 znajduje się trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Punkt ten oznaczony został granitowym słupem. Nosi nazwę "Wisztyniec". Puszcza Romincka przecięta jest granicą Polski i Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Wzdłuż południowej granicy regionu prowadzi szosa z Gołdapi do Wiżajn. Po istniejącej przed 1945 r. linii kolejowej, która otaczała Puszczę Romincką, zostały nasypy, wykopy oraz mosty i wiadukty. W Puszczy znajdują się unikalne rośliny oraz ciekawy zwierzostan, jaki spotkać można w rezerwatach: Dziki Kąt, Czerwona Struga, Mechacz Wielki, Boczki i Żytkiejmska Struga. Puszcza była terenem łowieckim Cesarza Wilhelma II. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w dedykowanej ulotce. 14 stycznia 1998 r. powołano Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Jego zasadnicza część zajmuje powierzchnię 14620 ha, zaś położona na terenie gminy Gołdap i gminy Dubeninki otulina zajmuje 8500 ha.

Wokół Puszczy Rominckiej i obszarów chronionych Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej biegną ślady dawnej kolei łączącej miejscowość Botkuny (6km od centrum Gołdapi) z miastem Gusiew (obecnie Obwód Kaliningradzki w Rosji). Kolej budowano w latach 1907-1927. Pociągi kursowały do końca II Wojny Światowej. Po wojnie tory rozebrano. Do najciekawszych miejsc na „szlaku połamanych semaforów” należą podwójne mosty nad doliną Błędzianki w Stańczykach, mosty w Botkunach nad Jarką i Kiepojciach nad Bludzią oraz wiadukt w Kiepojciach. Najbardziej popularne żelbetowe mosty w Stańczykach zbudowane w latach 1923 - 1926, mają 250 m długości i 36,5 m wysokości. Dzisiaj torowisko nie jest przejezdne w całości, miejscami wyznaczono szlaki rowerowe, piesze oraz ścieżki edukacyjne.

Kierując się na zachód w stronę Gołdapi warto zatrzymać się na chwilę w Dubeninkach, gdzie znajduje się neogotycki kościół (z początku XX w.), czy cmentarz wojenny z mogiłami żołnierzy niemieckich i rosyjskich, poległych w 1914 r. Następnie warto odwiedzić Galwiecie i znajdującą się tam ścieżkę edukacyjną ,,Rechot”. Opowiada o znaczeniu i różnorodności gatunkowej płazów. Polecana dla turystów pieszych. Prowadzi drewnianą kładką wzdłuż brzegu jeziora Ostrówek. Na jej końcu znajduje się wieża widokowa. Trasa tworzy pętlę o długości 1 km.

W centrum powiatu

Gołdap ulokowana jest w dolinie rzeki Gołdapy w odległości około 2,5 km od jeziora, na skraju Puszczy Rominckiej. Od północy graniczy z Obwodem Kaliningradzkim (ok. 3,2 km od centrum). Ziemia gołdapska leży na obszarze Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Litewskiego, na Mazurach Garbatych. Gołdap jest miastem uzdrowiskowym, w którym wybudowano tężnie solankowe długości 220 metrów i wysokości 8 metrów. Doprowadzone do tężni solanki spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. W Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych działają całoroczne mini tężnie oraz grota solna. Nieopodal znajduje się sanatorium. W dzielnicy uzdrowiskowej znajdziemy miejsca rekreacji (mini-golf, międzypokoleniowy plac zabaw, czy pobliską plażę ,,Słoneczny Zakątek”, na której wypożyczymy sprzęt wodny). To miasto posiada doskonałe warunki do rekreacji i sportu. Zimą można korzystać z wyciągów narciarskich oraz kolei krzesełkowej na Pięknej Górze czy tras do narciarstwa biegowego.

W mieście nie ma licznych zabytków, gdyż zostało ono prawie całkowicie zniszczone w czasie II wojny światowej. Z pozostałych po tamtym okresie zabytków warto zobaczyć gołdapską wieżę ciśnień, która posiada dwa tarasy widokowe. Można z nich podziwiać panoramę miasta oraz otaczające je lasy. Na wieży znajduję się kawiarenka. W centrum Gołdapi znajdują się dwa zabytkowe kościoły - zbudowana w stylu późnogotyckim w 1560 r. Konkatedra p.w. NMP Matki Kościoła oraz wybudowany w stylu neogotyckim w 1894 r. Kościół p.w. w. Leona i św. Bonifacego. Ślady historii odnajdziemy na cmentarzu wojennym z I WŚ przy ul. Suwalskiej oraz żydowskim cmentarzu z początku XIX w. Historię II WŚ odnajdziemy w kompleksie w Lesie Kumiecie. Prawdopodobnie tutaj znajdował się ośrodek prowadzący badania nad silnikiem pocisków V-2 oraz eksperymentalna hamownia silników odrzutowych. Więcej wiedzy o historii tych terenów uzyskamy w izbie regionalnej “Muzeum Ziemi Gołdapskiej”.

W centrum Gołdapi znajdziemy zegar słoneczny, pokazujący czas letni i zimowy. Przez cały rok funkcjonuje kino oraz basen. Lokalne restauracje serwują głównie kuchnie polską oraz dania regionalne pogranicza polsko - litewsko - rosyjskiego. Co warto przeżyć? Bezkrwawe Safari - hodowlę u podnóża Tatarskiej Góry. Na 300 ha można spotkać stada dzikich zwierząt oraz egzotyczne ptactwo. Właściciele proponują wycieczki samochodami terenowymi połączonymi z innymi atrakcjami (ognisko, pływanie amfibią itd.).

Na zachodzie powiatu

Kierując się drogą nr 650 w kierunku Węgorzewa warto choć na chwilę zagościć w znajdującym się nieopodal Gołdapi Zajeździe Piękna Góra Rudziewicz serwującym dania regionalne, w tym potrawy z dziczyzną. Tuż obok można skorzystać z parku linowego. Natomiast na szczycie Pięknej Góry znajduje się wyjątkowy punkt widokowy - kawiarnia obrotowa, której podłoga wykonuje pełen obrót w niecałą godzinę.

Kierując się dalej na zachód napotkamy na kościół ewangelicki z 1589 roku, przebudowany w 1732 roku, jaki mieści się w miejscowości Grabowo. Dalej na swojej drodze napotykamy Banie Mazurskie. Miejscowość wraz z okolicznymi wsiami są zamieszkiwane w pewnej części przez Ukraińców, którzy zostali przesiedleni z południowo-wschodniej Polski po wojnie. We wsi znajduje się cerkiew greko – katolicka, wcześniej będąca Kościołem Baptystów. W Baniach znajdziemy także zabytkowy kościół katolicki.

Dwadzieścia sześć kilometrów na zachód od Gołdapi, na skraju Rysiego Bagna, skraju Lasów Skaliskich, w Rapie koło Żabina, niejednego przybysza zaskakuje najprawdziwsza piramida - wybudowany w 1811 r. rodzinny grobowiec rodziny Farenheidów. Zbudowana została na planie kwadratu o boku 10 m i zwieńczona piramidalnie. Jej wysokość to 15,9 m. Wewnętrzna ich powierzchnia, tworząca ściany komory grobowej, nachylona jest podobnie do piramidy Cheopsa. Nieopodal zabytku znajduje się Kanał Brożajcki długości 8 km. Został przekopany w 1733 r. od wsi Miczuły nad Gołdapą ku północy do majątku Brożajcie nad Węgorapą, przecinając Lasy Skaliskie. Krótko służył jako droga wodna. Obecnie kanał to atrakcja turystyczna na szlaku kajakowym. Od lat 80. XX w. w Brożajciach działała elektrownia wodna posiadająca moc 200 kW. Kanał ten zabiera wodę Gołdapie, która za Miczułami ma rozmiar rowu melioracyjnego.

Okolice Puszczy Boreckiej są jedną z najbardziej odludnych części Mazur. Jest mnóstwo łagodnych wzgórz, pustych przestrzeni, gęstych świerkowych lasów, które za swoją siedzibę obrał Dariusz Morsztyn – Biegnący Wilk, założyciel ruchu Ochrony Środowiska im. Św. Franciszka z Asyżu oraz indianista. W Osadzie Ekologicznej utworzonej nieopodal wsi Ściborki na odwiedzających czekają wioski: eskimoska i indiańska. Osada indiańska składa się z wielu tipi. Przygotowana została ekspozycja etnograficzna. W wiosce eskimoskiej ozdobne psie uprzęże oraz niskie sanie grenlandzkie pokazują jak ważne i bliskie dla Eskimosów są psy. W osadzie hodowane są psy husky i malmuty. Biegnący Wilk jest osoba prowadzącą kursy powożenia psimi zaprzęgami. Psy pomagają także dzieciom z upośledzeniem umysłowym i ruchowym. 

Najbliższe wydarzenia

Do góry
Napisz do nas
});