Mocne strony gminy Gołdap

Gołdap miastem uzdrowiskowym

Podstawę rozwoju turystyki w gminie stanowią walory środowiska naturalnego, walory kulturowe   mają   znaczenie   uzupełniające.   Na   bazie   zasobów   naturalnych   –   złóż borowinowych oraz mikroklimatu – funkcjonuje od 2000 roku uzdrowisko. Rozwój Gołdapi, jako uzdrowiska wymaga jednak uzupełnienia inwestycji. Na terenie gminy   działa „Sanatorium   Uzdrowiskowe   WITAL”, dysponujące   480   miejscami hotelowymi oraz „Szpital uzdrowiskowy WITAL”. W ramach sanatorium funkcjonuje również Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży – „Marzenia”, zlokalizowane w Niedrzwicy.

 

Turystyka aktywna

W Gołdapi dostępna jest również oferta dla osób uprawiających turystykę aktywną poza sezonem zimowym. Miasto stanowi bazę wypadową do pobliskiej Puszczy Rominckiej. Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej wytyczone zostały szlaki piesze (z czego dwa rozpoczynają się w Gołdapi), rowerowe oraz ścieżki edukacyjne pozwalające na korzystanie z uroków przyrody i krajobrazu.

Aktywny wypoczynek zapewnia też jezioro Gołdap, przez które biegnie granica z Rosją. Wymaga ono większego zagospodarowania oraz oczyszczenia. Znajduje się nad nim plaża miejska z niezbędną infrastrukturą oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Potencjał turystyczny   do   wykorzystania   w   przyszłości   posiada   również   zbiornik przeciwpowodziowy małej retencji o powierzchni niemal 24 ha zlokalizowany na terenie miasta, a także małe jeziora w pozostałych częściach gminy. Dopełnieniem oferty związanej z wodą jest rzeka Gołdapa, po której odbywają się spływy kajakowe na trasie liczącej 38 km z Gołdapi do Bań Mazurskich.

Potencjał turystyczny

Turystyka jest sektorem gospodarki, który w Gołdapi ma zarówno doświadczenie, potencjał rozwojowy, jak i nagromadzenie różnych podmiotów i instytucji.

Bliskość rosyjskiego rynku zbytu

Gołdap jest miastem przygranicznym, dlatego też władze miejskie dostrzegają atuty z położenia miasta i korzyści, jakie wynikają z ożywienia kontaktów gospodarczych w obwodem kaliningradzkim.

Podstrefa Gołdap w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomiczna znajduje się w sąsiedztwie przejścia granicznego tuz za granicą miasta Gołdap. Przy jej wyborze kierowano się bliskością szlaków komunikacyjnych łączących Europę Zachodnią ze Skandynawią i Wschodem.

Zajmuje obszar ponad 57 ha, położony w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia granicznego z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Jest to całodobowe przejście drogowe towarowo-osobowe. Do terenów podstrefy prowadzi droga krajowa nr 65, która łączy się z obwodnicą Gołdapi.

Obecnie Zarząd SSSE S.A. prowadzi rozmowy na temat rozszerzenia Podstrefy, ponieważ powierzchnia podstrefy została już sprzedana inwestorom. Przedsiębiorcy na terenie Podstrefy Gołdap prowadzą różnorodną produkcję od suchych zapraw tynkowych, mebli i wyrobów metalowych, do kopert, opakowań z tektury i sprzętu pływającego. Wśród nich są przedsiębiorcy z kapitałem polskim (z branży metalowej, papierniczej i budowlanej) oraz zagranicznym, w tym producent jachtów.

Formy spędzenia wolnego czasu

W Gołdapi można znaleźć wiele atrakcyjnych miejsc, gdzie można spędzić aktywnie wolny czas. Więcej informacji poniżej:

Uzdrowisko, sanatorium, spa

Parki, puszcze, rezerwaty

Placówki kultury, kina, muzeum

Szlaki turystyczne

Kompleks "Hala - Basen"

Jazda konna, zaprzęgi, kuligi

Zabytki, miejsca historyczne

Siłownie, solarium, fitness

Warsztaty, lekcje, zajęcia

Przygoda z dziką naturą

Wypożyczalnie sprzętu

Piękna Góra - narty, snowboard, kawiarnia, zajazd

Mapa atrakcji

Mapa dostępna pod adresem www.atrakcje.goldap.infoWykonanie: Zbigniew Makarewicz - Rowerowa Gołdap

Do góry
});