Wielu zawodników pamięta lata, kiedy miasto Gołdap gościło w cyklu Garmin Iron Triathlon. W latach 2014-2015 r. odbyły się tam zawody w ramach tego najstarszego cyklu w Polsce, które po roku przerwy przekształciły się w Triathlon Gołdap. W przyszłym sezonie, to znane miasto uzdrowiskowe na Mazurach, po trzech latach przerwy powróci na mapę cyklu, a triathloniści ponownie rywalizować będą u stóp solankowych tężni. Zawody odbędą się 12 sierpnia 2018 r.

UNIKALNY MIKROKLIMAT

Gołdap to spokojna miejscowość położona pośród lasów i jezior, na granicy z Rosją, wprost doskonałe miejsce na wypoczynek. To również jedno z najmłodszych uzdrowisk znajdujących się w naszym kraju i ważny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. W latach 60-tych XX wieku przeprowadzono na tych terenach badania, które wykazały, że w tym regionie powietrze jest najczystsze w Polsce, a wody gruntowe mają cechy wód mineralnych i lecznicze właściwości, głównie ze względu na odkryte w pobliżu bogate złoża borowiny – torfu, który jest jednym z najcenniejszych darów natury. Od tamtej pory zjeżdżają tu kuracjusze z całej Polski. W dzielnicy uzdrowiskowej Gołdapi znajduje się pijalnia wód mineralnych i leczniczych, tężnie solankowe i długa promenada, z której widać leżące na granicy kraju Jezioro Gołdap.

 

TRASA

Zawody w Gołdapi charakteryzuje przede wszystkim malownicza trasa. Strefa zmian podczas Garmin Iron Triathlon Gołdap, podobnie jak podczas poprzednich zawodów w tej miejscowości, usytuowana będzie w okolicy tężni. To miejsce nadaje zawodom niepowtarzalnego charakteru. Podczas Garmin Iron Triathlon w Gołdapi pływanie odbędzie się w Jeziorze Gołdap. Trasa rowerowa będzie szybka i z dobrej jakości asfaltem, wytyczona wzdłuż południowego krańca Puszczy Romnickiej w kierunku miejscowości Pluszkiejmy. Etap biegowy zostanie poprowadzony ulicami oraz urokliwymi ścieżkami mazurskiego uzdrowiska.

KOLEJNA „POŁÓWKA” W CYKLU

Gołdap będzie kolejną miejscowością, w której triathloniści będą mogli rywalizować na dystansie 1/2 IM, który będzie jedną z wielu nowości całego przyszłorocznego cyklu. Zawodnicy chcący wystartować w Garmin Iron Triathlon Gołdap będą zatem mieli do wyboru trzy dystanse, wspomniany już dystans średni, czyli 1/2 IM, który oznacza 1,9 km do przepłynięcia, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 km biegu, a także tradycyjnie popularną „ćwiartkę” – 1/4 IM (0,95 km – 45 km – 10,55 km) oraz 1/8 IM (0,475 km – 22,5 km – 5,275 km). Tak jak podczas innych etapów cyklu, również w Gołdapi będzie można wystartować w sztafecie, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Rywalizować będą także najmłodsi w ramach Garmin Kids – zawodów biegowych na dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

KRAINA SĘKACZA I DAWNYCH SMAKÓW

Gołdap to tereny historycznych Prus. Miejscowość zwana jest również „Małą Litwą” i kojarzona ze znakomitymi rarytasami tzw. kuchni pogranicza. Znajdziemy tu liczne potrawy wywodzące się bezpośrednio z tradycji litewskiej np. znakomite ziemniaczane kartacze z mięsnym farszem, zwane na Litwie cepelinami. Gołdap i okolice to jednak przede wszystkim miejsce, gdzie od pokoleń wypieka się tradycyjne sękacze. W pobliskiej miejscowości Żytkiejmy, co roku w sierpniu odbywa się Festiwal Sękacza, na który ściągają tłumy amatorów tego słodkiego przysmaku. Liczne lokalne specjały z Gołdapi otrzymały unijne certyfikaty. Wszyscy, którzy przybędą na zawody w Gołdapi będą mieli niepowtarzalną okazję do skosztowania regionalnych produktów podczas Festiwalu Lokalnych Przysmaków w Gołdapi, który za sprawą kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, zaprezentują się w specjalnie przygotowanej strefie EXPO.

 

Zapisz się na Garmin Iron Triathlon 2018 w Gołdapi

Bądź na bieżąco

Polub fanpage Triathlonu

Sprawdź obiekty noclegowe w Gołdapi i okolicach

Kilkaset kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych, liczne zabytki, nietuzinkowe atrakcje. Zimą trasy narciarstwa biegowego oraz stoki narciarskie, a także snowpark!

Wybierasz się do Gołdapi?

Sprawdź, co możesz zobaczyć na Mapie Atrakcji

TOP
});