Szlaki rowerowe powiatu gołdapskiego

Szlaki zostały odnowione dzięki projektowi Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap w 2024 roku. W Centrum Informacji Turystycznej w Gołdapi dostępne są ulotki z mapami przebiegu danego szlaku. Wirtualną mapę, będącą nakładką na Google Maps, na której zaznaczono przebieg szlaków znajdziemy tutaj.

Pobierz GPX szlaku/ Download GPX track

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Jurkiszki, a następnie przez całą polską część Puszczy Rominckiej, aż do miejscowości Żytkiejmy. Na trasie, oprócz podziwiania piękna polskiej tajgi, warto zobaczyć takie atrakcje, jak: głaz upamiętniający Papieża Jana Pawła II, głaz poświęcony Fritzowi Skowronnkowi, znajdujący się pod rozłożystym dębem na terenie nieistniejącej osady Szyliny, obelisk ku pamięci Oswalda Kahnerta, niemieckiego podleśniczego i opiekuna lasu, upamiętniający jego tragiczną śmierć, aleję dębową, rezerwaty "Mechacz Wielki" oraz "Boczki, obelisk "Dora", dedykowany córeczce leśniczego, głaz Wilhelma "2000", głaz Wilhelma II - "Dwustronny", głaz Wilhelma "Mały", rzekę Błędziankę, obelisk upamiętniający nadleśniczego C.S.W. Reiffa, schron bojowy na ckm, siedzibę PKPR w Żytkiejmach, głaz Wilhelma II - "W błocie", mosty w Stańczykach, 20-metrową wieżę widokową, pięknie położone dwa jeziora zwane tolebusami, malowniczą aleję 229 jarząbów szwedzkich, zabytkowy wiadukt i mosty nad rzeką Bludzią w Kiepojciach. Na trasie można również napotkać kilka ścieżek edukacyjnych Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Szlak w wielu miejscach krzyżuje się z rowerowymi trasami, takimi jak Green Velo, "Pierścień rowerowy Suwalszczyzny", "Podlaski szlak bociani", a także pieszymi szlakami: niebieskim, zielonym, czerwonym i żółtym, które również mogą być wykorzystane jako trasy rowerowe. Dzięki temu trasę można dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Szlak kończy się za miejscowością Kociołki, Trasę powrotną z Kociołka do Gołdapi najlepiej pokonać szlakiem Green Velo. Dystans do centrum Gołdapi wynosi 13 kilometrów, co sprawia, że cała pętla wynosi nieco ponad 85 kilometrów - idealna trasa na całodniową wycieczkę rowerową. Wracając ze szlaku, warto zatrzymać się w pijalni wód na promenadzie zdrojowej, aby na koniec przejazdu zgasić pragnienie wodą mineralną, czerpaną z głębokości 426,0 m.

UWAGA: Większa część szlaku przebiega przez Puszczę Romincką - na trasie rzadko spotkamy sklepy i obiekty gastronomiczne, dlatego warto zaopatrzyć się w napoje i wyżywienie przed wyjazdem z miasta.

Pobierz: GPX szlaku/ Download GPX track

Zielony szlak Gołdap → Grabowo
Typ: Pieszy lub rowerowy
Dystans: 23,3 km
Trudność: Średni
Czas trwania: 01:33
W górę: 200 m
W dół: 170 m
Przeznaczenie: Dla amatorów pięknych widoków, Krótsza, ale wciąż wymagająca trasa, odpowiednia dla rowerzystów o średnim stopniu zaawansowania.

Szlak zielony, zwany szlakiem mazurskich gór, rozpoczyna się przy pomniku Emanuela Kanta w Gołdapi i prowadzi na południe w kierunku Grabowa. Trasa łączy malownicze krajobrazy z atrakcjami turystycznymi, m.in. Gołdapską Górą (Pękna Góra), z której rozciągają się piękne widoki, oraz farmą wiatrową w miejscowości Suczki. Kolejnym punktem jest Tatarska Góra, z jeziorkiem wytopiskowym. W okolicach Zatyk znajduje się hodowla dzikich zwierząt, a w Rudzie obelisk poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W Nasutach warto zobaczyć pomnik przyrody – głaz narzutowy, oraz obelisk upamiętniający pastora Marcina Giersza. Trasa kończy się przy dawnym dworcu kolejowym, z możliwością powrotu do Gołdapi szlakiem Green Velo lub dłuższą trasą do Boćwinki. W Grabowie warto zatrzymać się przy zabytkowym kościele z 1590 roku i cmentarzu wojennym. Szlak to świetna propozycja na aktywną wycieczkę łączącą naturę, historię i piękne widoki.

GPX szlaku/GPX track

Niebieski szlak Gołdap → Boćwinka
Typ: Pieszy lub rowerowy
Dystans: 35,5 km
Trudność: Średni
Czas trwania: 02:33
W górę: 160 m
W dół: 170 m

Poziom trudności: Średniozaawansowany
Rodzaj nawierzchni: przeważnie utwardzona, co sugeruje, że trasa jest raczej przyjazna dla rowerzystów, ale wymaga pewnej kondycji

Szlak rowerowy w Gołdapi, o średniej trudności, prowadzi przeważnie po utwardzonych nawierzchniach. Rozpoczyna się przy pomniku Immanuela Kanta, biegnie przez część uzdrowiskową miasta, gdzie znajdują się m.in. plaża, molo, tężnie, pijalnia wód mineralnych oraz punkty gastronomiczne. Z tego miejsca widać Jezioro Gołdap, które jest częściowo przecinane granicą polsko-rosyjską.

Trasa prowadzi przez las Kumiecie, część Puszczy Rominckiej, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się tajna kwatera Luftwaffe. Po tej okolicy szlak zmierza ku wzgórzom Bałpian, Łobod i Barkowa, oferując piękne widoki oraz możliwość odwiedzenia zapomnianych wiosek. W miejscowości Łobody znajduje się wiata rekreacyjna z grillem.

Za Barkowem szlak prowadzi doliną rzeki Gołdapy, znanej z trudnych szlaków kajakowych. Trasa kończy się w Boćwince, gdzie można zobaczyć kamień pamiątkowy poświęcony żołnierzom I wojny światowej. Dalsza część szlaku prowadzi przez Green Velo do Gołdapi, a cała pętla ma około 50 km, idealna na całodniową wycieczkę rowerową.

GPX szlaku/GPX track

Dystans: 30,6 km, Czas przejazdu: około 2 godziny 40 minut
Najwyższy punkt: 263 m n.p.m, - Najniższy punkt: 153 m n.p.m.

Przeznaczenie: Dla amatorów pięknych widoków. Krótka, ale wciąż wymagająca trasa, odpowiednia dla rowerzystów o średnim stopniu zaawansowania. Idealna dla tych, którzy cenią piękne krajobrazy, ale szukają umiarkowanego wysiłku.

Żółty Szlak Rowerowy Gołdap - Galwiecie, o długości 30,6 km, to średniozaawansowana trasa dostępna pieszo i rowerem. Prowadzi z Gołdapi na wschód, przecinając popularne szlaki Green Velo, niebieski i zielony. Trasa oferuje piękne widoki przyrodnicze, idealna na całodniową wyprawę. Rozpoczyna się przy pomniku Kanta w Gołdapi, mijając Konkatedrę, a następnie prowadzi przez Kośmidry, Jabłońskie i Piękną Górę. W Suczkach szlak krzyżuje się z zielonym rowerowym, a trasa kontynuuje w kierunku Rezerwatu Tatarska Góra i Kozak, a następnie przez Jurkiszkach wchodzi do Puszczy Rominckiej. Na końcu szlak prowadzi do MOR w Galwieciach, z możliwością powrotu do Gołdapi szlakiem Green Velo.

Przemierzaj szlaki z nakładką na Google Maps

Sprawdź przygotowaną przez nas Mapę Atrakcji i odkryj jeszcze więcej

Szlaki piesze przebiegające wokół Gołdapi

wszystkich pasjonatów historii Gołdapi zapraszamy do skorzystania z interaktywnej mapy zabytków i ciekawych miejsc Gołdapi, jaką przygotował Gołdapski Fundusz Lokalny.

W każdej chwili możecie wybrać się w wirtualny spacer po naszym mieście i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Wszystkie miejsca na mapie wzbogacone są o zdjęcia i opisy, które można poznać po kliknięciu na wybrane znaczniki.

Co ciekawe, korzystając ze smartphone'a z Androidem możecie powiększyć mapkę w prawym górnym rogu, a ta przeniesie Was do aplikacji Google Maps - dzięki temu uzyskacie nakładkę z trasą właśnie w tej aplikacji :) Miłego zwiedzania!

 

Szlak zielony liczy około 51 km, jest fragmentem większej całości i rozpoczyna się w pobliżu Kruklanek nieopodal jeziora Gołdopiwo, prowadząc wzdłuż doliny Gołdapy i Puszczę Romincką (wzdłuż granicy z Rosją) dochodzi do mostów w Stańczykach.

W powiecie gołdapskim można szlak zielony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

  • Z Gołdapi przez okolicę Gołdapskiej Góry, Wronki, Suczki, Tatarską Górę, Tatary, Kowalki, Nasuty, Kamionki, Wilkasy, Kobylą Górę, Rudzie, Szeszki i Cisowy Jar.
  • Z Gołdapi przez Botkuny, rzekę Jarkę i Jurkiszki.
  • Z Gołdapi przez Jurkiszki, Czarnowo Średnie, Mechacz Wielki, rezerwat "Boczki", Królewską Górę, Bludzię, dolinę Błędzianki i Mosty w Stańczykach.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

  • Gołdapska Góra (zwana Piękną Górą - 272 m n.p.m.) z zajazdem na zboczu, trzema stokami narciarskimi, koleją krzesełkową i kawiarnią obrotową w budowie. Latem jest to atrakcja krajobrazowa z pięknym widokiem na okolicę.
  • Tatarska Góra (308 m n.p.m.) - jej atrakcją jest przede wszystkim jeziorko wytopiskowe znajdujące się na szczycie, w zagłębieniu, otoczone tundrową roślinnością. Przy południowo-wschodnim stoku Tatarskiej Góry znajduje się jedna z największych w Polce hodowli dzikich zwierząt, tzw. ?bezkrwawe safari?.
  • Cisowy Jar - rezerwat cisów znajdujący się na granicy powiatów gołdapskiego i oleckiego na zachód od Kowal Oleckich.
  • W pobliżu Szeszek znajduje się najwyższy szczyt Szeskich Wzgórz - Szeska Góra (309 m n.p.m.).
  • Malownicze i fotogeniczne zabytkowe mosty kolejowe w Botkunach nad Jarką o wysokości 14,7 m, zwane "małymi Stańczykami".
  • Ścieżka edukacyjna "Czworolist" z unikalnymi okazami roślinności.
  • Rezerwaty przyrody - "Mechacz Wielki" w pobliżu Czarnowa Średniego i rezerwat "Boczki".
  • Rzeka Błędzianka, płynąca m.in. pod sławnymi mostami w Stańczykach ze swoim malowniczym otoczeniem. Przepływa przez granicę z Rosją już jako  Krasnaja.
  • Zabytkowe mosty w Stańczykach o wysokości, 35,5 m, należące do najwyższych w Polsce. Będąc przy pomostach można pójść nieco na południe i dojść do jeziora Bocznego, zwanego szmaragdowym ze względu na niespotykaną, błękitną barwę wody.
  • Fragmenty zabytkowej linii kolejowej wraz z wiaduktami i mostami.

Szlak czerwony liczy 46,5 km i wiedzie południowym skrajem Puszczy Rominckiej przez Stańczyki. Brzegiem jeziora Pobłędzie prowadzi do Rakówka i Oklin. Po drodze jest fragment nasypu dawnej-zabytkowej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy.

W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

  • Od jeziora Gołdap (co można potraktować jako osobną wycieczkę) do Botkun i Galwieć przez wieś Kolniszki.
  • Z Galwieć, odwiedzając dwa puszczańskie rezerwaty - "Boczki" i "Czerwoną Strugę" - przez Czarnówko, Pluszkiejmy, Budwiecie do Bludzi.
  • Z Bludzi do Błąkał przez Żabojady, dolinę Błędzianki, rezerwat "Dziki Kąt", Będziszewo, Błędziszki, Błąkały.
  • Z Błąkał do Pobłędzia przez Stańczyki, Golubie, Degucie, Prawy Las, Pobłędzie, Zamkową Górę, Rakówek i Skajzgiry.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

  • Przecięte granicą z obwodem kaliningradzkim FR jezioro Gołdap, otoczone od północno-wschodniej strony Puszczą Romincką, od strony zachodniej graniczące z uzdrowiskową strefą A z ośrodkami wypoczynkowymi i sanatorium.
  • Puszcza Romincka z unikalnymi okazami fauny i flory, walorami widokowymi i unikalnymi zabytkami w postaci tzw. głazów Wilhelma II.
  • Rezerwat "Czerwona Struga" ze źródełkiem, z którego bije woda o czerwonym zabarwieniu ze względu na dużą zawartość Żelaza.
  • Rezerwat "Dziki Kąt" o wyjątkowo puszczańskim charakterze m.in. ze względu na dużą zawartość starodrzewu.

Szlak niebieski - liczy około 25 km i wiedzie od okolicy Pluszkiejm do doliny Rospudy, wchodząc w równinę Augustowską. Po drodze mijamy jezioro Czarne i wieś o tej samej nazwie. Po obejściu jeziora Rospuda dochodzi do Filipowa.

  • Jezioro Czarne ze swoją czystą wodą i dosyć urwistym brzegiem od strony południowo-wschodniej.
  • Filipów jako przykład zabudowy typowej dla tzw. "Kongresówki" i jednocześnie miejscowość leżąca blisko dawnego granicy z Prusami Wschodnimi.

Szlak żółty liczy niespełna 60 km i prowadzi z Gołdapi do Węgorzewa. W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:

  • Z Gołdapi przez Jabłońskie, Włosty, Rożyńsk Wlk., Juchnajcie, Audyniszki, Sokoły i Rożyńsk Mały
  • Z Rożyńska Małego do Mieduniszek Wielkich przez, Janki, Ziemiany, Klewiny, Czarną Górę, Skaliszkejmy, Kruki, Jagiele, Żabin, piramidę w Rapie.
  • Przez Lasy Skaliskie do Popiołów przez Mieduniszki Małe, Mieduniszki Wielkie, Brożajcie, Lasy Skaliskie, Kanał Brożajcki, Popioły.

Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:

  • Skupisko leśne w pobliżu miejscowości Jany.
  • - Elektrownie wodne na Gołdapie i Kanale Brożajckim.

- Niewątpliwie jedną z niedocenianych atrakcji turystycznych powiatu gołdapskiego jest (leżący na zachodniej granicy powiatu), nieczynny już, Kanał Brożajcki. Płynie w obniżeniu i ze względu na swoją urodę przez miejscowych nazywany jest tutejszym "Przełomem Dunajca". Kanał łączy rzekę Węgorapę z Gołdapą. Zaprojektowany został w 1726 przez Jana Suchodolca, a wykopany w 1733 od wsi Miczuły nad Rzeką Gołdapą do wsi Brożajcie (wieś nie istnieje, jest tu elektrownia wodna) nad Węgorapą. Kanał był odnawiany w latach 1824-1826. Kanał przechodzi przez Lasy Skaliskie i obecnie jest ostoją bobrów.

Na kanale znajdują się elektrownie wodne i zabytkowa śluza tuż przy ujściu kanału do Węgorapy.

  • Zabytkowa piramida-grobowiec w Rapie z początku XIX w.
  • Pałac w Mieduniszkach  niegdyś należący do rodziny Farenheidów, potem do rodziny von Altenstadt.
  • W pobliżu Republika Ściborska w Ściborkach, czyli osada Biegnący Wilk, oferująca m.in. obcowanie z kulturą indiańską i psy zaprzęgowe.
  • Śluza łącząca kanał z Węgorapą i starym korytem tej rzeki.

Bibliografia: Szlakami Mazur Garbatych pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza. Gołdap 2000

Zapraszamy na Mazury Garbate, północno-wschodni obszar, znajdujący się na styku pojezierza ełckiego oraz litewskiego. Tutaj rozpoczyna się Unia Europejska, a od Obwodu Kaliningradzkiego dzieli nas tylko kilka kilometrów. Dzięki interaktywnej mapie poznasz Mazury Garbate - poznasz atrakcje, zwiedzisz ciekawe miejsca pomiędzy  Puszczą Borecką, a Puszczą Romincką, gdzie przyroda i przygoda są na wyciągnięcie ręki. Na mapie atrakcji Mazur Garbatych znajdziesz zabytki regionu, historyczne głazy Wilhelma II w Puszczy Rominckiej oraz dawne linie kolejowe i mosty w Stańczykach oraz Kiepojciach, parki i rezerwaty, plaże i kąpieliska, czy punkty rekreacji. Ponadto na mapie wyznaczono szlaki i ścieżki, w tym ścieżki rowerowe.

WYBIERZ INTERESUJĄCE CIĘ MIEJSCE

Poniżej znajduje się mapa atrakcji po Mazurach Garbatych. W lewym górnym rogu możesz dokonać selekcji miejsc, jakie Ciebie interesują.

USTAL TRASĘ DOJAZDU

Jeśli już wiesz, co chcesz zwiedzić na Mazurach garbatych, kliknij na odpowiedni punkt na mapie. Następnie wyznacz trasę

KORZYSTAJ Z MAPY OFFLINE

Jeśli używasz smartphone'a korzystającego z Google Maps, wejdź na stronę i kliknij w nagłówek lub powiększenie mapy. Po otwarciu aplikacji będziesz mógł pobrać mapę do obszarów offline i zwiedzać Mazury Garbate bez transmisji danych.

Booking.com

Dowiedz się więcej

Sprawdź informacje na temat atrakcji w Gołdapi i okolicach

TOP
});