Puszcza Romincka na przełomie XIX i XX w. była rewirem łowieckim cesarza Wilhelma II. Cesarz wybudował w Cesarskich Romintach drewniany dworek myśliwski w stylu norweskim (aktualnie znajduje się on w parku miejskim w Królewcu, dokąd został przeniesiony w częściach).
Prawie każdego roku w końcu września lub na początku października, w czasie rykowiska, cesarz zjawiał się w Kaiserich Rominten, by oddać się zajęciu myśliwskiemu. Polował na jelenie rominckie, które były sławne w całej Europie.
Na cesarskich polowaniach gościła arystokracja z całej Europy. Miejsca, w których cesarz ustrzelił najlepsze, kapitalne jelenie upamiętniano głazami (Hirsh gedenk steine) z odpowiednimi napisami. Zachowało się ich czternaście (i jeden sprzed pobytu cesarza), w tym po polskiej stronie osiem. W polskiej części puszczy znajdują się one w następujących miejscach: w rezerwacie "Boczki" (Kamień Paszy), na granicy oddziałów 202-283 (z liśćmi dębu), nad dopływem Czerwonej Strugi (dwustronny), przy Drodze Rominckiej (mały), na płn. od Wilczej Góry (pod dębami), na "wyspie" wśród łąk, (bez napisu), na wschód od Błąkał, nad rzeczką (w błocie), na zachód od Hajnówka (bez napisu).
W rosyjskiej części puszczy znajduje się siedem głazów pamiątkowych.
Głaz Wilhelma II - Pascha
"Waidmannsheil. Hier erlegte Seine Majestat derKeiser und König Wilhelm II. den Pascha, einen kapitalen Hirsch von 24 Enden am 29. September 1910." Tłumaczenie: "Darzbór! Tu jego Wysokość Cesarz i Król Wilhelm II upolował Paszę, kapitalnego jelenia czterodwudziestaka."
Głaz Wilhelma II - W błocie
Na głazie widnieje tekst (tłum.): "Tutaj Wysokość cesarz Wilhelm II upolował 23 września 1908r. kapitalnego jelenia o dwudziestu odnogach."
Głaz Wilhelma II - Dwutysięczny
"Waidmannsheil! Von dieser Kanzel erlegten S.M. der Keiser und König Wilhelm II. Seinen 2000. Rothirsch, einen kapitalen Hirsch von 14 Enden am 28. September 1912." Tłumaczenie: "Darzbór! Z tej ambony jego Wyokość Cesarz i Król Wilhelm II upolował swojego 2000 jelenia szlacheckiego, kapitalnego czternastaka."
Głaz Wilhelma II - Leonhardt Brucke
Na głazie widnieje tekst (tłum): Jego Wysokość Cesarz Wilhelm II nazwał ten most na cześć majora Leonhardta (prawdopodobnie komendanta Pionier-Bataillon Fürst Radziwill (Ostpreußisches) Nr 1 z Królewca.
Głaz Wilhelma II - Dwustronny
Na głazie znajduje się tekst: Stąd Jego Wysokość Cesarz Wilhelm II 1 października 1904 roku podczas wieczornych podchodów upolował kapitalnego jelenia o 28 odnogach poroża i na pamiątkę tego zdarzenia 3 listopada 1904 roku założył Fundację św. Huberta na rzecz urzędników leśnych Puszczy Rominckiej. Ten kamień postawili swojemu najwyższemu myśliwemu Jego Wysokości Cesarzowi Wilhelmowi II. z myśliwskim podziękowaniem urzędnicy leśni Puszczy Rominckiej.
Głaz Wilhelma II - Mały lub Czterodwudziestak
Na głazie znajduje się tekst (tłum.): Darz Bór. Jego Cesarska Mość Cesarz Wilhelm II ustrzelił tu 24.9.1900 r. kapitalnego jelenia o 24 odnogach poroża.