Informacje o mieście
Gołdap ulokowana jest w dolinie rzeki Gołdapy w odległości około 2,5 km od jeziora Gołdap, na skraju Puszczy Rominckiej. Od północy graniczy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej (ok. 3,2 km od centrum miasta). Ziemia gołdapska leży również na obszarze Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Litewskiego, na Mazurach Garbatych.
Gołdap skupia kilka istotnych walorów. Od 2000 r. posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo – klimatycznym. Znajduje się tu sanatorium, pijalnia wód mineralnych i tężnie oraz nowoczesna infrastruktura uzdrowiskowa z Promenadą Zdrojową, hektarowym placem zabaw, dołkami do mini-golfa, ścieżkami pieszymi i rowerowymi oraz zewnętrznymi urządzeniami do ćwiczeń nad jeziorem i w centrum. Rozwijająca się dzielnica uzdrowiskowa stała się bodźcem dla prywatnych inwestorów. Powstały nowe eleganckie obiekty, przytulne restauracje z kuchnią nie tylko regionalną, ale także rosyjską i litewską, hotele, pensjonaty, zajazdy z różnorodną ofertą, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom różnych grup turystów. Wkrótce w dzielnicy uzdrowiskowej znajdziemy zakład przyrodoleczniczy z basenami solankowymi, gabinetami zabiegowymi i strefą spa.
Gołdap to jedyne uzdrowisko w województwie warmińsko – mazurskim. Tutejsze sanatorium oferuje leczenie chorób narządu ruchu, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu krążenia oraz schorzeń psychosomatycznych, otyłości i problemów skórnych, oferując zabiegi m.in. z balneoterapii i krioterapii oraz wiele innych.
Tuż pod Gołdapią, w miejscowości Niedrzwica znajduje się Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „Marzenia”, specjalizujące się w rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym. Unikatowy w skali Europy sprzęt rehabilitacyjny (9 na świecie najnowszy pediatryczny model aktywnej ortezy do nauki chodu) oraz profesjonalna kadra sprawiają, że Centrum odwiedzane jest przez dzieci z najdalszych zakątków świata.
Gołdap jest też interesująca pod wieloma innymi względami. Bogatą całoroczną ofertę zapewnia nie tylko sanatorium, ale również wspomniane „garby” nadające nazwę całemu regionowi, a właściwie jeden garb – Piękna Góra. Położone tuż pod Gołdapią wzniesienie jest świetną alternatywą dla narciarzy i snowboardzistów, którzy nie chcą tracić połowy weekendu na podróż w góry. Trasy narciarskie, wyciągi orczykowe, kolej krzesełkowa, kawiarnia obrotowa na szczycie oraz inne kulinarno – rekreacyjne atrakcje kompleksu Piękna Góra Rudziewicz, chociażby park linowy i kręgielnia, bez wątpienia zaspokoją oczekiwania turystów. Z kolei na narciarzy biegowych czekają zawsze świetnie przygotowane trasy narciarskie w dzielnicy uzdrowiskowej oraz podgołdapskim Lesie Kumiecie. Tam też odbywa się najstarsza impreza narciarska na Warmii i Mazurach – Bieg Jaćwingów, w której rokrocznie rywalizuje kilkuset zawodników.
Uzdrowisko Gołdap jest także idealnym zakątkiem turystyki aktywnej. Posiadamy 260 km oznakowanych szlaków rowerowych, w tym 80 km Green Velo, 140 km znakowanych szlaków pieszych i ścieżki edukacyjne w Puszczy Rominckiej. Wszelkie szlaki można zwiedzać z ulotkami dostępnymi w Centrum Informacji Turystycznej w Gołdapi, plac Zwycięstwa 16.
Niewątpliwą atrakcją regionu jest Bezkrwawe Safari – kilkusethektarowe gospodarstwo ekologiczne z zagrodową hodowlą dzikich zwierząt. Znajduje się tu jedyne w Europie gniazdo jelenia marali, są zebry i wielbłądy, a także setki innych dzikich zwierząt. Gospodarstwo zwiedza się na pokładzie samochodu terenowego.
Ze starej Gołdapi nie ocalało zbyt wiele. Zniszczenia wojenne pochłonęły ponad 80 % śródmieścia. Z pozostałości na uwagę zasługują: odbudowana w latach 80. minionego wieku XVI- wieczna Konkatedra Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, zabytkowa wieża ciśnień, w której obecnie znajduje się urokliwa kawiarenka i taras widokowy, a także dawne pruskie koszary, które po rewitalizacji przeistoczyły się w kompleks sportowo – rekreacyjno – kulturalny z krytą pływalnią, kortami tenisowymi oraz Izbą Regionalną „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. Mieczysława Mariana Ratasiewicza”. Ciekawostką jest, że pomieszczenia kawiarni i stołówki dzisiejszego sanatorium ulokowane zostały w dawnych bunkrach – pozostałościach głównej kwatery Luftwaffe, dowodzonej przez Hermana Goringa. Kompleks bunkrów noszący nazwę Robinson, mieścił prawdopodobnie także ośrodek badawczy pracujący nad silnikiem do pocisków V-2. Znajdowała się tu eksperymentalna hamownia silników odrzutowych.
Na uwagę zasługuje również kulturalna i sportowa oferta miasta. Spośród wielu ciekawych imprez można wymienić kilka: latem odbywa się międzynarodowy półmaraton, którego trasa wiedzie z Obwodu Kaliningradzkiego, przez drogowe przejście graniczne Gusiew – Gołdap do centrum miasta. Odbywa się tu także jedyny w Polsce i drugi na świecie (po Tokio) Konkurs Krzyku. W sierpniu swoje święto ma kulinarny przysmak tych terenów – na rynku miejskim odbywa się Festiwal Pogranicza Kartaczewo, gdyż Gołdap uchodzi za światową stolicę kartacza. Latem odbywa się rodzinny festyn Święto Jajka, zaś nieopodal Gołdapi 15 sierpnia rokrocznie czeka na nas regionalne Święto Sękacza. Zimą, poza wspomnianym Biegiem Jaćwingów, odbywa się całe mnóstwo imprez dla amatorów białego szaleństwa. Na fanów kultury czeka całorocznie kino, zimą w Domu Kultury w Gołdapi odbywa się interdyscyplinarne kilkudniowe wydarzenie Kierunek Gołdap (wystawy, spotkania literackie oraz koncerty).
Oferta tego niewielkiego miasteczka jest różnorodna, a jeśli dołożyć do tego bogactwo ofert hotelarzy, gospodarzy i restauratorów zlokalizowanych wokół Gołdapi, bliskość tak interesujących obiektów, jak mosty w Stańczykach, głazy Wilhelma w Puszczy Rominckiej czy piramida w Rapie, miejsce to staje się świetnym celem wypoczynkowej wyprawy.