Pomiędzy Suwalszczyzną, a Krainą Wielkich Jezior
Witaj w niezwykłej krainie. Tutaj możesz poczuć się jak w górach, tyle że nad licznymi jeziorami, rzekami i strumykami. Polodowcowy krajobraz to prawdziwe arcydzieło zaskakujące różnorodnością. Istniejący tu mikroklimat, obszary wodne i leśne sprzyjają rozwojowi turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego. Miłośnicy spokoju znajdą tu wymarzone warunki do wypoczynku i poznawania piękna nieskażonej przez cywilizację przyrody, żeglarze i wędkarze ciekawe akweny, grzybiarze i myśliwi ostoje dzikiej przyrody. Mazury Garbate splatają w sobie nie tylko rozmaite formy przyrodnicze, ale także burzliwe dzieje różnych kultur oraz narodów. To zakątek idealny dla osób poszukujących odpoczynku od szybkiego życia. Klimat Mazur Garbatych jest dość chłodny, wiosna zaczyna się później, jesień jest wcześniejsza, a zima mroźniejsza. Tu czasu na nudę – zachwycą Was: przyroda budząca się do życia wiosną, letnie wieczory przy ognisku, aktywna złota jesień na niejednym szlaku pieszym i rowerowym, czy zimowe popołudnia na nartach zjazdowych i biegowych.
Region Mazur Garbatych charakteryzuje się najczystszym powietrzem w Polsce. Natomiast miasto Gołdap jest, póki co, jedynym w województwie Warmińsko – Mazurskim uzdrowiskiem klimatyczno – borowinowym.
Mazury Garbate to określenie ciekawego obszaru zawierającego w sobie dwie puszcze Borecką i Romincką oraz Szeskie Wzgórza (największa Szeska Góra 309 m n.p.m.). To obszar rozciągający się ponad granice administracyjne Polski - część znajduje się w dawnej prowincji Prusy Wschodnie III Rzeszy, obecnie po stronie Obwodu Kaliningradzkiego. Głównymi miastami Mazur Garbatych są Olecko i Gołdap, inne miejscowości tego regionu to: Stare Juchy (niekiedy nieklasyfikowane do Mazur Garbatych), Banie Mazurskie, Dubeninki, Kowale Oleckie, Świętajno i Wieliczki. Dwie największe miejscowości są członkami Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow. Tu kwitnie idea slow life.